Lublin - nowe odkrycia w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła

2022-10-27 13:37
Lublin - nowe odkrycia w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła
Autor: zdjęcie organizatora

To wyjątkowe znalezisko. W trakcie renowacji lubelskiego kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła odkryto starodawne obrazy. Jest ich dwanaście.

Wszystkie obrazy były ukryte w stallach i przedstawiają wysoki kunszt artystyczny. Uwieczniają wizerunki różnych postaci związanych z historią całego Kościoła.

- Część, to zakonnicy. Są wśród nich święci, ale jest też królewicz albo król. Sześć następnych postaci, to papieże - mówi proboszcz świątyni, ks. Cezary Kowalski.

Obrazy zostaną teraz odnowione, a ich pochodzenie - zbadane​. Na ten moment nie wiadomo bowiem, z jakiego okresu pochodzą.

- Te obrazy były wielokrotnie zamalowywane. Teraz trzeba te warstwy ściągnąć, a malowidła poddać analizie - dodaje proboszcz lubelskiej świątyni.

Obrazy przeszły już wstępną ocenę konserwatora zabytków. Wskazał on na ich wysoki kunszt artystyczny. Potwierdza to również proboszcz świątyni.

- Są to wyjątkowo piękne malowidła. Myślę, że uświetnią naszą świątynię, a być może przyniosą też ciekawe informacje o naszym kościele. Te wizerunki prawdopodobnie nie znalazły się tu przez przypadek. Być może są to postaci związane z bernardynami, do których przed wiekami należał kościół - dodaje ks. Kowalski.

Duchowny zaznacza, że renowacja obrazów wymaga czasu i dodatkowych środków. Prace będą kosztowne, a są też prowadzone inne.

- Poza odkryciem malowideł na sklepieniu wcześniej odkryliśmy napisy. Je również trzeba odrestaurować, tak jak i sztukaterie znalezione pod posadzką - dodaje proboszcz.

Lubelski kościół pw. Nawrócenia św. Pawła jest w remoncie od kilku lat. Renowacja ma pomóc świątyni odzyskać historyczny blask i bogatą przeszłość.

- Było osuszanie ścian, trwa remont posadzki, odnowie zostanie też poddane prezbiterium. Prac jest nadal dużo, a pewnie w ich trakcie pojawi się jeszcze kilka odkryć - mówi ks. Kowalski.

Odnawiana świątynia pochodzi z XV wieku i powstała w stylu gotyckim. W XVI wieku wskutek zniszczenia została przebudowana. Wówczas otrzymała renesansowe wnętrze.