Lublin - od maja rusza sezon multimedialnych widowisk na fontannie [AUDIO]

2024-04-22 9:39
Lublin - od maja rusza sezon multimedialnych widowisk na fontannie
Autor: Urząd Miasta Lublin

Wraca w towarzystwie muzyki i światła. Lublin znów wystawi show na multimedialnej fontannie. Nowy sezon pokazów ruszy na Placu Litewskim wraz z majowym weekendem.

Tegoroczne pokazy ponownie sięgną do historii, kultury, osiągnięć i architektury Lublina. Będą to kilkunastominutowe animacje wodne z obrazem, światłem i dźwiękiem.

- Po zimowej przerwie wraz z długim weekendem majowym zapraszamy wszystkich na nowy sezon pokazów na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim. Wśród pierwszych prezentowanych w tym roku spektakli pojawią się, m.in.: "Wieniawski IMPRO", "Symfonia Nauki", "Czarcia Łapa" i "Unia Narodów". Na widzów czeka łącznie 10 widowisk, które można obejrzeć od maja do końca wakacji co tydzień, w piątki i soboty o godz. 21:00 - mówi Joanna Stryczewska z lubelskiego ratusza.

Prezentowane historie widzowie mogą oglądać w oryginalnej, multimedialnej odsłonie. Zapewniają to możliwości techniczne lubelskiej fontanny.

- Kompleks należy do najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju i Europie. Jest złożony z dziewięciu wodotrysków, w tym siedmiu zdrojów, fontanny spiralnej oraz głównej, multimedialnej, na której możemy oglądać pokazy. Posiada 227 dysz i 319 reflektorów, które tworzą wielobarwne sekwencje. Dzięki temu "Czarcia Łapa" zabierze nas do 1637 roku, w którym pewna uboga wdowa wdała się w konflikt z zamożnym magnatem. Z kolei pokazy nawiązujące do wydarzeń historycznych miasta, to "Unia Narodów", "Anioły Lubelskie", "Inspiruje nas wolność", czy "Tradycje lubelskiego przemysłu". Pokaz tylko muzyczny, ukazujący możliwości techniczne fontanny, to "Wieniawski IMPRO", inspirowany twórczością kompozytora, który urodził się w Lublinie. Innym pokazem jest spektakl "Lublin is YOUth!", który powstał na potrzeby Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 - wyjaśnia Stryczewska.

Harmonogram najbliższych animacji i opisy wszystkich pokazów są dostępne na stronie Urzędu Miasta Lublin.

Anna Opasiak

Mówi Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta Lublin