Lublin - od soboty Charków miastem partnerskim

2022-05-19 15:06
Lublin - od soboty Charków miastem partnerskim
Autor: Urząd Miasta Lublin

Jest decyzja. Lublin podpisze umowę partnerską z Charkowem. Z racji trwającej na Ukrainie wojny uroczystość odbędzie się w formie zdalnej.

Umowa partnerska Lublina z Charkowem, to realizacja postanowień przyjętej w kwietniu uchwały Rady Miasta. Stanie się faktem w najbliższą sobotę.

- Umowę podpiszą prezydent Lublina Krzysztof Żuk i mer Charkowa Ihor Terekhov. Spotkanie odbędzie się w formule online - mówi rzecznik Urzędu Miasta, Katarzyna Duma.

Dla Lublina Charków będzie już ósmym ukraińskim miastem partnerskim. Współpraca trwa od 2017 roku. 21 maja oba miasta podniosą status tej współpracy.

- Dzień nie jest przypadkowy. W trzecią sobotę maja Ukraina obchodzi Dzień Europy. Podpisując tego dnia umowę chcemy podkreślić jedność - wyjaśnia prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Ze względu na trwającą inwazję uroczystość zaplanowano w formule online. Podpisanie umowy nastąpi 21 maja o 15:00. W Lublinie odbędzie się w sali obrad Rady Miasta.

- Jestem dumny, że Charków został naszym nowym partnerem. To ważne i zarazem bohaterskie miasto Ukrainy - podkreśla prezydent Lublina.

W podpisaniu umowy partnerskiej mogą wziąć udział także mieszkańcy. Transmisja uroczystości będzie dostępna na facebookowym profilu Miasta Lublin.

- Wydarzenie uświetni występ Teriany Koraliovej, solistki Charkowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Michała Łysienko - dodaje Katarzyna Duma.

Aktualnie Lublin ma na Ukrainie siedem miast partnerskich. To: Lwów, Sumy, Starobielsk, Iwano-Frankiwsk, Równe, Ługańsk i Łuck.