Lublin - ulicami miasta przeszedł jubileuszowy Orszak Świętego Mikołaja

2023-12-03 18:33
10. edycja Orszaku Świętego Mikołaja w Lublinie
Autor: ZS 10. edycja Orszaku Świętego Mikołaja w Lublinie

Był barwny korowód, prezenty dla dzieci i pokaz sztucznych ogni. W jubileuszowej 10. edycji wydarzenia uczestniczyło kilkaset osób z różnych stron Polski. Dorośli wraz z dziećmi mogli bliżej poznać prawdziwego Świętego Mikołaja - biskupa, a nie reklamową i filmową postać.

​Orszak św. Mikołaja w Lublinie jest organizowany od 2014 roku.

- Chcemy odkomercjalizować postać świętego i pokazać, kim był autentyczny biskup z Miry – mówi proboszcz parafii św. Mikołaja w Lublinie ks. Piotr Kawałko, główny organizator Orszaku św. Mikołaja. Będziemy wspominać postać św. Mikołaja – wybitnego pedagoga, wychowawcy, przyjaciela dzieci i młodzieży i prosić o wszelkie łaski dla mieszkańców miasta, województwa, a w szczególności dla dzieci i młodzieży - dodaje - ks. Piotr Kawałko.

Orszak Świętego Mikołaja w Lublinie został zorganizowany 10 raz. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 13.30 na Rynku Starego Miasta. Po występach i animacjach przywitano Świętego Mikołaja i Orszak z barwnym korowodem przemaszerował od Bramy Krakowskiej ulicą Królewską, Lubartowską, Czwartek, Szkolną, Słowikowskiego do placu przed kościołem św. Mikołaja na Czwartku. Na placu przed kościołem św. Mikołaja na uczestników czekały występy, konkursy prezenty, paczki oraz pokaz fajerwerków oraz sztucznych ogni.

Orszak jest organizowany przez parafie pw św. Mikołaja w Lublinie, która przygotowała także wydarzenia towarzyszące w Centrum Spotkania Kultur, oraz wizytę Świętego Mikołaja u dzieci w domach dziecka, szpitalach i domach opieki społecznej. Uroczystości 10. edycji Orszaku Świętego Mikołaja zakończą się odpustem parafialnym 6 grudnia i Msza świętą o godzinie 18.00 pod przewodnictwem biskupa Mieczysława Cisło w intencji całej parafii, organizatorów i uczestników Orszaku Świętego Mikołaja.

Patronem medialnym Orszaku jest Radio Plus Lublin.