Lublin - rekolekcje "W poszukiwaniu Boga" dla osób bezdomnych [AUDIO]

2024-03-25 10:27
Lublin - osoby bezdomne i rekolekcje W poszukiwaniu Boga
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Odkrywają wiarę, nadzieję i miłość. Bezdomni z Lublina rozpoczęli rekolekcje "W poszukiwaniu Boga". Spotkania potrwają trzy dni i poprzedzają wielkanocne świętowanie.

Wielkopostne spotkania dla osób bezdomnych prowadzi delegat metropolity lubelskiego ds. osób wykluczonych, ks. Mieczysław Puzewicz. To odpowiedź na ich duchowe potrzeby.

- Każdy z nas potrzebuje spotkania z Panem Bogiem, dlatego też temat tegorocznych rekolekcji jest najprostszy z możliwych - "W poszukiwaniu Boga". Zawsze zmieniają się okoliczności życia i doświadczenia, a wektor poszukiwania Boga pozostaje ciągle aktualny. To jest też tajemnica spotkania we wspólnocie. Oprócz tego, że podajemy tym osobom chleb, gorącą zupę i gorącą herbatę, to potrzebna jest też strawa duchowa. Po to, żeby wzrastali jako ludzie. To jest też czas stawiania pytań i czas sakramentu pojednania, do którego niektórzy przystępują po rekordowo długim czasie nieobecności - mówi ks. Mieczysław Puzewicz.

Spotkania rekolekcyjne dla osób bezdomnych odbywają się w Lublinie przed każdymi świętami. Bierze w nich udział ponad 100 osób.

- Rekolekcje są wskazane, bo tak naprawdę człowiek jest wierzący. Do tego kazania ks. Mieczysława są pouczające. Z każdym porozmawia i czeka na każdego człowieka bez warunków wstępnych. Po takich rozmowach człowiek lepiej żyje, a jego serce oczyszcza się. Rekolekcje to także okazja do okazania wdzięczności Bogu i innym ludziom - mówią ci, którzy przyszli na tegoroczne spotkania wielkopostne.

Zwieńczeniem rekolekcji będzie wspólne świętowanie. W Niedzielę Wielkanocną lubelscy bezdomni spotkają się z wolontariuszami na uroczystym śniadaniu​.

Anna Opasiak

Rozmowa Anny Opasiak z ks. Mieczysławem Puzewiczem i uczestnikami rekolekcji dla osób bezdomnych