Lublin - Piknik Pielgrzymkowy, czas zabawy i modlitwy

2022-08-28 13:23
Lublin - Piknik Pielgrzymkowy, czas zabawy i modlitwy
Autor: zdjęcie organizatora

Śpiewali, bawili się i modlili. Lubelscy pątnicy spotkali się na Pikniku Pielgrzymkowym.

Spotkanie zgromadziło tych, którzy szli na Jasną Górę i tych, którzy duchowo towarzyszyli im w drodze. Było dużo muzyki, wspomnień i klimatu pielgrzymki.

- To przedłużenie tej atmosfery i spotkanie z ludźmi, z którymi byliśmy na trasie - mówią Marcin i Marysia, którzy w tym roku na Jasną Górę wędrowali ze swoimi dziećmi.

Pątnicy podkreślali też modlitewny charakter Pikniku. Bo choć towarzyszyła mu zabawa, to miał też dużo duszpasterskich elementów.

- Ma formę ewangelizacyjną. Jest to modlitwa, poprzez śpiew i rozmowy z ludźmi - wyjaśnia jedna z pątniczek obecnych na Pikniku.

Tegoroczne spotkanie pielgrzymów odbyło się na lubelskim Czechowie. Tak, jak przed laty, jego ideą była integracja i podtrzymywanie ducha pielgrzymki.

- Pandemia spowodowała wielkie spustoszenie w ruchu pielgrzymkowym. Piknik ma pomóc w jego ożywieniu - mówi dyrektor Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę, ks. Mirosław Ładniak.

W tym roku lubelska pielgrzymka była mniej liczna niż przed pandemią, bo zgromadziła na trasie blisko tysiąc pątników. Jak podkreśla duchowny - nadal jednak jest potrzeba pielgrzymowania.

- Dziś ruch pielgrzymkowy przeżywa kryzys, ale sama idea pielgrzymowania jest długowieczna. Gdyby było to tylko ludzkie wydarzenie, to pielgrzymki dawno by już nie było - dodaje.

Ks. Ładniak zaznacza też, że w Polakach jest ogromne pragnienie wędrowania na Jasną Górę, trzeba je tylko na nowo poruszyć.

- To zadanie dla parafii i duszpasterzy. Nie oszukujmy się, w tym roku na szlaku zabrakło także księży. Po pandemii trzeba ożywić również to duszpasterskie zaangażowanie - wyjaśnia.

Piknik Pielgrzymkowy był okazją do podsumowania pielgrzymki, cześć uczestników zadeklarowała już wędrówkę w następnym roku.

- Tęsknota mnie tu ciągnie. Mam nadzieję, że za rok znów uda mi się pójść na pielgrzymkę. Na całą albo chociaż na kilka dni - deklaruje stała pątniczka.

Sobotni Piknik Pielgrzymkowy odbył się na błoniach przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Na scenie nie zabrakło przeglądu zespołów pielgrzymkowych, zagrali też: Małe TGD, Full Power Spirit i Tomek Kamiński. Spotkanie zakończył wieczorny Apel Jasnogórski.