Lublin: Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego powróci na swoje miejsce. Porozumienie Wielkiego Kanclerza KUL i Rektora KUL

2022-12-15 19:34
Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego
Autor: PAP/W. Pacewicz Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego

Po tygodniu braku porozumienia pomiędzy Wielkim Kanclerzem KUL, a Rektorem KUL w sprawie zmiany lokalizacji pomnika ks. Idziego Radziszewskiego – założyciela najstarszego katolickiego uniwersytetu w Polsce – zostało zawarte porozumienie! Pomnik ma ponownie zostać zainstalowany na swoim dotychczasowym miejscu, tj. na Skwerze im. abp. J. Życińskiego nieopodal Kampusu Głównego KUL.

8 grudnia pomimo braku zgody i przy wyraźnym sprzeciwie abp. Stanisława Budzika - Wielkiego Kanclerza KUL, ze Skweru im. abp. J. Życińskiego w pobliżu Kampusu Głównego KUL został usunięty pomnik ks. Idziego Radziszewskiego – założyciela KUL oraz prekursora, dzięki któremu Lublin stał się miastem akademickim. Decyzję o zmianie lokalizacji pomnika podjął ks. prof. Mirosław Kalinowski - Rektor KUL.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie Archidiecezji lubelskiej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II czytamy:

Oświadczenie ws. lokalizacji pomnika założyciela KULPomnik Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zostanie ponownie usytuowany na Skwerze Abpa J. Życińskiego. Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji Skweru przy udziale KUL.

Prezydent Miasta Lublin Dr Krzysztof Żuk

Metropolita Lubelski, Wielki Kanclerz KUL Abp Stanisław Budzik

Rektor KUL Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski

Lublin, 15 XII 2022 r.

We czwartek rano doszło do spotkania pomiędzy abp. Stanisławem Budzikiem, a ks. prof. Mirosławem Kalinowskim. Natomiast popołudniu abp. S. Budzik rozmawiał z Krzysztofem Żukiem, Prezydentem Lublina. W wyniku tych rozmów ustalono, że pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela KUL, zostanie ponownie usytuowany na Skwerze abp. J. Życińskiego. Cieszymy się z tego, że doszło do porozumienia i przerwania tygodniowego impasu – komentuje ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

W opublikowanym oświadczeniu Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji Skweru przy udziale KUL.

Rewitalizacja skweru im. Abpa J. Życińskiego musi być poprzedzona aktualizacją dokumentacji projektowej, co nastąpi w przyszłym roku. Środki na ten cel zostaną zabezpieczone po zaktualizowaniu dokumentacji – komentuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta Lublin.

Pomnik przez ostatnie cztery lata stał na Skwerze im. abp. Józefa Życińskiego w centrum miasta, nieopodal kampusu Głównego KUL, gdzie został odsłonięty w 100-rocznicę istnienia Uniwersytetu. Decyzję o usunięciu pomnika i zmianie jego lokalizacji podjął ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL po konsultacjach i uwagach płynących ze strony szeroko rozumianego środowiska akademickiego oraz społeczności KUL.

Jako Katolicki Uniwersytet Lubelski wyrażamy satysfakcję i radość z tego, że teren wokół miejsca na którym posadowiony był pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zostanie zrewitalizowany. Mamy nadzieję, że to będzie prawdziwa wizytówka Lublina, nie tylko z perspektywy społeczności akademickiej, ale przede wszystkim z perspektywy wszystkich mieszkańców – komentuje dr hab. Robert Szwed, rzecznik prasowy KUL.

Ks. Idzi Benedykt Radziszewski, prezbiter diecezji włocławskiej, założyciel i pierwszy rektor KUL, urodził się 1 kwietnia 1871 r. w Bratoszewicach (województwo łódzkie). Po ukończeniu Gimnazjum Filologicznego w Płocku, w 1889 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1893 r. został skierowany na studia do Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1896 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Albina Symona, rektora akademii. Doktoryzował się 1900 r. w Wyższym Instytucie Filozoficznym w Lowanium (Belgia).

Po powrocie do Polski był wykładowcą, wicerektorem, a w latach 1908-1914 – rektorem WSD we Włocławku. W 1918 r. założył Katolicki Uniwersytet w Lublinie, którym kierował przez 3 lata. Uczynił tym samym Lublin miastem uniwersyteckim. Pomysł utworzenia KUL narodził się jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a uczelnia miała być kuźnią kadr, która włączy się w odbudowę kraju. 8 grudnia 1918 r. naukę rozpoczęło 390 studentów. Zmarł na gruźlicę 22 lutego 1922 r. Jego pogrzeb był wielką manifestacją wielotysięcznych tłumów lublinian, w którym udział brali również niekatolicy.

O usunięciu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego oraz prezentowanym przez strony uzasadnieniu swoich decyzji pisaliśmy TUTAJ.