Lublin - powstała Koronka do św. Andrzeja Boboli [AUDIO]

2024-04-03 12:53
Lublin - powstała ogólnokościelna Koronka do św. Andrzeja Boboli
Autor: zdjęcie organizatora

To nowa modlitwa dla całego Kościoła. W Lublinie powstała Koronka do św. Andrzeja Boboli. Stworzyła ją parafia pod jego wezwaniem. Modlitwa ma oficjalną aprobatę władz kościelnych.

Koronka do św. Andrzeja Boboli powstała w odpowiedzi na potrzeby. Jej intencją jest modlitwa o jedność dla Polski, Kościoła i całego świata.

- Św. Andrzej Bobola nie miał takiej modlitwy. To patron Polski, patron trudnych czasów i patron jedności. Kiedyś mój kolega zadzwonił z sugestią, żeby taką modlitwę stworzyć, no i właśnie nasza parafia podjęła się tego wyzwania. Jesteśmy jej autorem, mamy oczywiście błogosławieństwo Księdza Arcybiskupa i wszyscy możemy tej modlitwy używać, aby wypraszać łaski dla siebie, czy dla własnej Ojczyzny - mówi proboszcz lubelskiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli, ks. Mirosław Ładniak.

Koronka do św. Andrzeja Boboli odwołuje się do wiary i męczeństwa polskiego patrona. Związana jest też z jego życiem i działaniem.

- Ta Koronka przede wszystkim dotyka najważniejszych cech duchowości św. Andrzeja Boboli. Jest podkreśleniem jego wierności Bogu aż do męczeńskiej śmierci. Kościół orzekł, że śmierć świętego była jednym z największych cierpień, jeśli nie największym w ciągu 2 tysięcy lat, jeśli chodzi o śmierć męczeńską. Andrzej Bobola oddał życie za wierność Bogu i Jezusowi. Ukazywał wiarę i jedność, co też jest zawarte w tej Koronce. Pamiętajmy, że dzieje się to w sytuacji, gdy powstaje Kościół greckokatolicki, a prawosławie mocno atakuje katolicyzm. Św. Andrzej Bobola idzie wtedy do wszystkich ludzi. Nie patrzy na wyznanie wiary, czy ktoś jest katolikiem, czy prawosławnym, tylko widzi człowieka. On już wtedy był prekursorem ekumenizmu, o którym dziś tak dużo mówimy. Jest znakiem jedności dziś bardzo potrzebnym dla każdego z nas, dla naszej Ojczyzny, dla całego Kościoła i świata - dodaje ks. Ładniak.

Koronkę można pobrać ze strony lubelskiej parafii: bobola.pl. Można też zamówić obrazki wydrukowane z modlitwą.

Anna Opasiak

Rozmowa Anny Opasiak z ks. Mirosławem Ładniakiem