Lublin - propozycja nowych drzew ze statusem pomnika przyrody

2022-06-17 13:16
Lublin - propozycja nowych drzew ze statusem pomnika przyrody
Autor: Urząd Miasta Lublin

W Lublinie 15 kolejnych drzew może zyskać ochronę pomnikową. Projekt w tej sprawie ratusz złoży na najbliższą sesję Rady Miasta.

Projekt jest już gotowy i obejmuje wykaz najbardziej cennych okazów. Tym razem Urząd Miasta w Lublinie chce objąć ochroną 15 kolejnych drzew.

- Do najbardziej wartościowych okazów może dołączyć 14 dębów szypułkowych, rosnących, m.in. przy ul.: Białostockiej, Gdańskiej, Rzeszowskiej i Kieleckiej - mówi Monika Głazik z ratusza.

Na liście znajduje się też laureat drugiego miejsca w konkursie Drzewo Roku 2021, czyli dąb przy ul. Bohaterów Monte Cassino. A to jeszcze nie wszystkie drzewa.

- Chcemy, by ochronę pomnikową otrzymała też lipa rosnąca na skraju Starego Gaju. To byłby początek, bo planujemy poszerzyć ochronę drzew w tym lesie - dodaje Głazik.

Miasto pracuje już nad objęciem ochroną sześciu innych okazów w Starym Gaju. Planuje również ustanowić część lasu zespołem przyrodniczo-krajobrazowym.

- Obecny projekt dotyczący ochrony 15 drzew ma być głosowany na sesji, w czwartek 23 czerwca. Zgodnie z procedurą, to radni mają ostateczny głos w tej sprawie - mówi nasza rozmówczyni.

Aktualnie na terenie Lublina znajduje się 67 pomników przyrody, a ochroną pomnikową objętych jest 246 drzew.