Lublin - przed Szpitalem Wojewódzkim stanął zielony przystanek

2022-10-18 11:40
Lublin - przed Szpitalem Wojewódzkim stanął zielony przystanek
Autor: ZTM Lublin

Jest już gotowy. Następny eko przystanek komunikacji miejskiej pojawił się na mapie Lublina. Zieloną inwestycję zrealizował Zarząd Transportu Miejskiego na wniosek mieszkańców.

Na razie wiatę zdobią sadzonki w początkowej fazie wzrostu, ale niebawem zamienią się w enklawę zieleni. Ma to kilka walorów.

- Eko przystanek, to dodatkowa zieleń w mieście i przyjemny mikroklimat dla oczekujących na transport. Takie rozwiązanie poprawia walory estetyczne miasta, ale jest też stosowane ze względu na infiltrację zanieczyszczeń - mówi rzecznik ZTM w Lublinie, Monika Fisz.

Zielona wiata stoi przy al. Kraśnickiej na przystanku Szpital Wojewódzki 02. Inwestycja została zrealizowana na wniosek mieszkańców Lublina w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok.

- Konstrukcję przystanku stanowi zupełnie nowa wiata przystosowana to tego typu przedsięwzięć. W skład wchodzi zielony dach i pasy zieleni z nasadzeniami w gruncie. Wyposażeniem jest m.in. pergola, a szyby wykonane są ze szkła widocznego dla ptaków - dodaje Fisz.

Sam dach ma około 11 m2 powierzchni, co gwarantuje zasadzenie i utrzymanie roślinności odpornej na miejskie warunki klimatyczne.

- Dobór roślin został dostosowany do nasłonecznienia oraz warunków glebowych. Obejmuje krzewy wieloletnie, trawy ozdobne, pnącza i rozchodniki m.in. dereń biały, kostrzewy, proso rózgowate i bluszcz - wymienia rzeczniczka ZTM.

Zielona e-wiata Szpital Wojewódzki 02, to w Lublinie kolejna już tego typu proekologiczna inwestycja. Podobne działają w innych miejscach Lublina. Powstały z inicjatywy MPK Lublin.

- To zielony przystanek Nałęczowska 01 oraz eko przystanek Pancerniaków 04. Ten drugi dodatkowo wykorzystuje do działania energię odnawialną, bo jest wyposażony w panele fotowoltaiczne - wyjaśnia rzecznik MPK Lublin, Weronika Opasiak.

Najnowszy zielony przystanek Szpital Wojewódzki 02 powstał z inicjatywy mieszkańców. Kosztował blisko 72 tysiące zł. Środki pochodzą z budżetu obywatelskiego.