Lublin - przetarg na zakup autobusów wodorowych [AUDIO]

2024-06-07 13:11
Lublin -  przetarg na zakup autobusów wodorowych
Autor: MPK Lublin

Stawia na zeroemisyjność. MPK Lublin ogłosiło przetarg na zakup 20 autobusów wodorowych. Mają być ekologiczne, ciche i spełniać współczesne standardy.

Pojazdy zamawiane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie na jednym tankowaniu przejadą minimum 300 km. Będą też odpowiadać innym kryteriom.

- Zamawiane pojazdy mają być niskopodłogowe i przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Autobusy mają mieć 12 metrów długości i pomieszczą w sumie 70 pasażerów, w tym 27 na miejscach siedzących. Ponadto pojazdy będą wyposażone w monitoring, głosową zapowiedź przystanków, tzw. ciepłe guziki oraz system do zliczania pasażerów, a także automaty do sprzedaży biletów akceptujące wyłącznie płatności bezgotówkowe. Autobusy będą w pełni klimatyzowane i wyposażone w trzy podwójne porty USB, umożliwiające ładowanie telefonów, czy tabletów. Poza tym długość trasy pokonywanej przez autobus po zatankowaniu wodoru do pełna pomiędzy kolejnymi tankowaniami, będzie wynosić minimum 300 km - mówi rzecznik MPK Lublin, Weronika Opasiak.

Na oferty spółka czeka do 8 lipca. Zakup pojazdów będzie uzależniony od dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Obecnie w Lublinie jeździ jeden autobus wodorowy. To 12-metrowy Solaris Hydrogen, który obsługuje linie komunikacyjne od 1 września 2023 r. Do czasu uzyskania dostępu do stacji tankowania wodorem, MPK zapewnia zasilanie dla autobusu wodorowego z mobilnego punktu dostaw, tzw. trailera. By w przyszłości zapewnić tankowanie pojazdom wodorowym w Lublinie, w sąsiedztwie Zajezdni Trolejbusowej, powstaje zewnętrzna stacja tankowania wodorem. Jej budowa jest bardzo zaawansowana, a buduje ją spółka PAK-PCE Stacje H2 - dodaje Opasiak.

Oprócz zakupu autobusów w ramach postępowania przewidziana jest także dostawa mobilnej ładowarki. Ma służyć do wolnego ładowania na terenie zajezdni.

Anna Opasiak

Mówi rzecznik MPK Lublin, Weronika Opasiak