Lublin przygotowuje się do Zjazdu Lublinerów

2023-06-27 9:06
Zjazd Lublinerów - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Zjazd Lublinerów - plakat wydarzenia

Lublinerzy to potomkowie lubelskich Żydów. Łączy ich poszukiwanie rodzinnych korzeni i pochodzenie. W lipcu po raz kolejny odwiedzą Lublin, aby spotkać się i poznać miasto, z którego pochodzą ich bliscy. To już trzecie takie wydarzenie w historii miasta.

Lublinerzy to potomkowie lubelskich Żydów, mieszkający obecnie w różnych rejonach świata.  Ich rodziny wyemigrowały z Lublina w rozmaitych okolicznościach: przed II wojną światową, szukając poprawy sytuacji ekonomicznej lub, już w czasach powojennych, w wyniku prześladowań i nagonki politycznej. W lipcu tego roku spotkają się ponownie w Lublinie. Łączą ich poszukiwania rodzinnych korzeni i identyfikacja z miejscem pochodzenia.

Motywem przewodnim tegorocznego Zjazdu będzie opowiadanie historii. Uczestnicy podzielą się nimi nie tylko w formie wykładów, ale też w konwencji spacerów i krótkich spektakli teatralnych. W programie Zjazdu znajdą się prelekcje poświęcone historii i kulturze żydowskiego Lublina, warsztaty genealogiczne, spacery tematyczne, upamiętnienia, czy wydarzenia artystyczne. Lublinerzy będą też mieli okazję spotkać się z władzami miasta, odwiedzić najważniejsze lubelskie instytucje kultury, oraz uczestniczyć w wycieczkach po Lubelszczyźnie.

Zjazd Lublinerów odbędzie się od 2 do 7 lipca. Szczegóły i program są na stronie Teatru NN.

źródło: Teatr NN