Lublin - Rada Miasta "za" działaniami prezydenta miasta

2022-06-24 7:16
Lublin - Rada Miasta za działaniami prezydenta miasta
Autor: Urząd Miasta Lublin

Po długiej dyskusji, pozytywna decyzja. Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk otrzymał od radnych absolutorium i wotum zaufania za ubiegły rok.

Głosowanie poprzedziła debata nad raportem o stanie miasta. Prezydent przedstawił w nim swoje sukcesy. Jak mówił - udało się je osiągnąć, mimo trudności związanych ze skutkami pandemii.

- Miały duży wpływ na miejski budżet. W połączeniu z galopującą inflacją, rządowymi zmianami w przepisach podatkowych, a co za tym idzie uszczupleniem wpływających do budżetu miasta środków i niedoszacowaniem subwencji oświatowej, ubytek dochodów Lublina wyniósł blisko 150 mln zł - mówił.

Jak zaznaczył - część inwestycji ratusz musiał odłożyć lub wstrzymać jednak - mimo istniejących ograniczeń - Miasto zrealizowało najważniejsze zadania.

- W zeszłym roku rozpoczęliśmy najdroższą w historii budowę, czyli Dworzec Metropolitalny. To ponad 300 mln zł, z czego 180 mln zł to fundusze europejskie - wyjaśniał.

Krzysztof Żuk mówił też o zakończeniu przebudowy Al. Racławickich i powstaniu nowych pętli komunikacji miejskiej. Wśród osiągnięć wymieniał również wydatki na drogi.

- Oszacowaliśmy, że w ubiegłym roku na inwestycje drogowe trafiło ponad 130 mln zł. To są inwestycje osadzone w dzielnicach - mówił Krzysztof Żuk.

Lubelski prezydent chwalił się też innymi inwestycjami, m.in. otwarciem Bioteki, rozpoczęciem rozbudowy szkół, czy uruchomieniem systemu biletowego Lubika.

- Pojawiły się też wielkie inwestycje w centrach logistycznych. Powodują dynamiczny wzrost zatrudnienia w firmach świadczących usługi dla biznesu i z sektora IT - mówił w wystąpieniu.

Raport z działań prezydenta Lublina został przyjęty większością głosów. "Za" głosowali radni z prezydenckiego klubu i radny niezrzeszony, a "przeciw" opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym prezydent Żuk otrzymał wotum zaufania i absolutorium za ubiegły rok.