Lublin - ratusz sfinansuje program in vitro

2022-12-16 9:45
Lublin - ratusz sfinansuje program in vitro
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Jest pozytywna decyzja. Lubelscy radni zgodzili się na dofinansowanie procedury in vitro. Miasto zamierza wydać na ten cel 1,5 mln zł​.

Decyzja zapadła na czwartkowej sesji. Za przyjęciem programu było 16 radnych z klubu prezydenta Lublina. Przeciw opowiedziało się 11 radnych z PiS i 1 niezrzeszony.

- Program zakłada dofinansowanie procedury in vitro dla 150 par z Lublina. Został przyjęty pod nazwą: "Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Lublin". Ma być realizowany od następnego roku - informuje Izolda Boguta z Urzędu Miasta.

Program ma być skierowany do par małżeńskich i partnerskich, które nie mogą zajść w ciążę. Dodatkowym warunkiem będzie wiek kobiety. Muszą mieć od 25 do 40 lat.

- Wskaźniki demograficzne są niekorzystne i nie zapewniają odnawialności populacji. Jednym z istotnych elementów poprawiających niekorzystne trendy demograficzne powinno być racjonalne, zgodne ze współczesną wiedzą medyczną szybkie, skuteczne leczenie niepłodności - podano w uzasadnieniu miejskiego programu dofinansowania in vitro.

Według zamieszczonych w opracowaniu szacunków, problem niepłodności dotyczy około 15% populacji. W Lublinie liczbę niepłodnych par wymagających leczenia oszacowano na 360.

- Dofinansowanie będzie możliwe maksymalnie do dwóch procedur. Każda z implantacji otrzyma wsparcie do 5 tysięcy zł - wyjaśnia urzędniczka lubelskiego ratusza.

Miasto zakłada, że - przy aktualnie przyjętym układzie dofinansowania budżetowego - wsparcie otrzyma około 20-50 par rocznie.

- Program będzie realizowany od następnego roku. W ciągu trzech lat Miasto zamierza wydać na ten cel 1,5 mln zł - dodaje Izolda Boguta z Urzędu Miasta Lublin.

Ratusz prognozuje, że w czasie trwania trzyletniego programu, z in vitro narodzi się w Lublinie 36 dzieci.