Lublin - rusza Festiwal Kultury Żydowskiej

2022-08-09 14:38
Lublin - rusza Festiwal Kultury Żydowskiej
Autor: zdjęcie organizatora

Oferuje ponad 50 wydarzeń kulturalnych. W Lublinie rusza dziś Festiwal Kultury Żydowskiej. Będzie to 3. edycja Lubliner Festival.

Spotkania pokażą zarówno kulturę, jak i tradycję żydowską. Mają także nawiązywać do historii, bo zanurzą uczestników w nie tak odległą, żydowską przeszłość Lublina.

- Postawiliśmy na różnorodność i indywidualny, bezpośredni kontakt z kulturą. To po to, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie - mówi dyrektor Festiwalu, Etel Szyc.

Festiwal oferuje ponad 50 wydarzeń kulturalnych, w tym, m.in. koncerty. Pierwszy z nich usłyszymy 9 sierpnia, podczas otwarcia festiwalu.

- Będzie to recital "Z Rishon LeZion do Lublina" w wykonaniu Olgi Mieleszczuk. Artystka przyjedzie specjalnie dla lubelskiej publiczności z Izraela - mówi Etel Szyc.

Koncert startuje dziś o 19:00 w Centrum Kultury. Dużym wydarzeniem ma być także sobotni występ "Tango uliczne z Gang Tango". Festiwal, to jednak nie tylko muzyka.

- Proponujemy również spotkania kulinarne. Lekcje kuchni izraelskiej poprowadzi żydowska restauratorka, Malka Kafka. Poza tym będą warsztaty klezmerskie i zajęcia taneczne inspirowane izraelskimi technikami ruchu - wyjaśnia organizatorka.

Festiwal potrwa w sumie sześć dni. W jego programie znalazło się także zwiedzanie żydowskiego Lublina. Ta część programu będzie mieć edukacyjny wymiar.

- Przewodnicy oprowadzą po starym cmentarzu żydowskim, Jesziwie Mędrców Lublina i Muzeum na Majdanku. Tu też odbędzie się Ceremonia Pamięci - dopowiada Szyc.

Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa w Lublinie do niedzieli​. Idea i program 3. edycji Lubliner Festival są dostępne na portalu wydarzenia.