Lublin - rusza nowy, facebookowy cykl o autyzmie

2022-11-22 9:35
Lublin - rusza nowy, facebookowy cykl o autyzmie
Autor: zdjęcie organizatora

Chcą wyjaśnić autyzm. Od jutra na facebookowym profilu lubelskich Warsztatów Kultury rusza nowy, listopadowy cykl "Sztuka Wrażliwości". Spotkania będą odbywać się w wersji online.

Nowa seria spotkań przewiduje trzy wydarzenia. Na początek uczestnicy zajmą się kwestią autyzmu w kontekście relacji społecznych. Temat pojawi się na spotkaniu 23 listopada.

- Gościem będzie Joanna Jakś z fundacji Prodeste, gdzie pracuje z osobami w spektrum. Podczas spotkania będziemy pytać, dlaczego osobom z autyzmem tak trudno jest się zaprzyjaźnić, czy relacje społeczne są im potrzebne, jak je nawiązywać i czy można się tego nauczyć? - mówi koordynatorka cyklu, Sylwia Stelmaszczuk.

Spotkanie odbędzie się 23 listopada o 19:00 na Facebooku Warsztatów Kultury. Będzie wprowadzeniem do dwóch następnych spotkań w ramach listopadowego cyklu.

- Wszystkie są skierowane do osób w spektrum i do zainteresowanych tematem. Nie ma ograniczeń, bo spotkania będą odbywać się w wersji online - dodaje Stelmaszczuk.

Następne wydarzenie odbędzie się 29 listopada o 19:00 również na Facebooku organizatora. Tego dnia Warsztaty Kultury zapraszają na spotkanie z Jackiem Hołubem.

- To autor reportażu "Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera". Porozmawiamy z nim o społecznym postrzeganiu osób z autyzmem. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, czy jest dla nich przestrzeń w naszym świecie - dodaje koordynatorka spotkań.

Ostatnie z cyklu listopadowych spotkań o autyzmie odbędzie się 30 listopada. Tym razem pytaniem debaty będzie kwestia - "wysokowrażliwi" czy "przewrażliwieni"?

- To będzie spotkanie z Wysoko Wrażliwą, czyli Pauliną Hycnar, autorką bloga o tej tajemniczej nazwie. Jej historia z blogiem rozpoczęła się, kiedy natrafiła na termin „wrażliwość przetwarzania sensorycznego”. Właśnie o niej opowie podczas naszego spotkania - wyjaśnia Stelmaszczuk.

Spotkanie odbędzie się 30 listopada o 19:00 na Facebooku Warsztatów Kultury. Będzie organizowane dla osób w spektrum powyżej 12. roku życia.