Lublin - rusza program "Ciepłe Mieszkanie"

2022-08-18 9:43
Lublin - rusza program Ciepłe Mieszkanie
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Będą pieniądze na następną walkę ze smogiem. Lublin rusza z programem "Ciepłe Mieszkanie". Urząd Miasta właśnie przyjmuje wnioski i zachęca mieszkańców do likwidacji kopciuchów.

W programie mieszkańcy mogą ubiegać się o środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Chodzi o systemy działające na paliwa stałe.

- Celem jest zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w mieszkaniach budynków wielorodzinnych - mówi Anna Czerwonka z ratusza.

Program dofinansowuje przejście na kocioł gazowy lub na pellet drzewny, uruchomienie pomy ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego systemu ogrzewania.

- Dodatkowo uczestnicy programu będą mogli zrobić nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymienić okna i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła - zaznacza Czerwonka.

Wysokość dotacji będzie uzależniona od kryteriów dochodowych właściciela mieszkania. Warunki wynikają z założenia programu.

- Wartość wsparcia, to 30, 60 lub 90 procent kosztów kwalifikowanych. Zależy też od miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego - dodaje urzędniczka ratusza.

Wnioski można składać do 16 września. Są przyjmowane w BOM-ach i w siedzibie miejskiego Wydziału Środowiska.

- Dokument można też wysłać za pośrednictwem poczty, można również za pośrednictwem maila dostarczyć podpisany skan wypełnionego wniosku - wyjaśnia Anna Czerwonka.

Program "Ciepłe Mieszkanie" jest finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szczegóły są dostępne na stronie: lublin.eu​.