Lublin - rusza przebudowa skrzyżowania ul. Popiełuszki i Głowackiego

2023-06-16 9:10
Ulica Popiełuszki w Lublinie
Autor: Miasto Lublin Ulica Popiełuszki w Lublinie

Kierowców czeka czasowa organizacja ruchu, będą także objazdy komunikacji miejskiej. Zyska nie tylko skrzyżowanie, ale również przyległe do niego ulice. Inwestycja ma być ukończona do końca września tego roku.

W rejonie ul. Popiełuszki rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania wraz z remontem nawierzchni. Od 16 czerwca zostanie tam wprowadzona czasowa organizacja ruchu.

Przystępujemy do przebudowy ul. Popiełuszki i tym samym realizujemy postulat zgłoszony przez mieszkańców i mieszkanki w czasie spotkania z cyklu „Plan dla Dzielnic”. Zmiany w tej części miasta poprawią komfort i bezpieczeństwo zarówno pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych, jak i kierowców. Główne prace drogowe przewidziano w okresie wakacyjnym, kiedy ruch w mieście jest znacznie mniejszy – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W związku z przebudową skrzyżowania ul. Głowackiego i ul. Popiełuszki zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu polegająca na utrzymaniu ruchu jednokierunkowego od strony ul. Poniatowskiego w kierunku al. Sikorskiego. Na każdym etapie wykonawca zapewni bezpieczne dojście i dojazd do posesji. Zmiany, które zaczną obowiązywać od 16 czerwca, dotyczą również funkcjonowania komunikacji miejskiej poprzez skierowanie jej na objazdy. Szczegóły dotyczące zmian w kursowaniu linii w tym rejonie są na stronie ZTM w Lublin.

Roboty budowlane będą realizowane połówkami jezdni. Wdrażany od 16 czerwca projekt czasowej organizacji ruchu obejmuje realizację prac w zakresie sieci uzbrojenia terenu, roboty brukarskie i bitumiczne. Kolejny etap zakłada wykonanie warstwy ścieralnej i będzie wymagał całkowitego zamknięcia ul. Popiełuszki.

Dla poprawy bezpieczeństwa i wygody jazdy ul. Popiełuszki na odcinku od ul. Junoszy do ul. Legionowej otrzyma nową nawierzchnię, przebudowane zostanie także skrzyżowanie ul. Popiełuszki z ul. Głowackiego, a odnowiona sygnalizacja świetlna włączona do Systemu Zarządzania Ruchem. Ulica zyska nowoczesne oświetlenie dostosowane do obecnych wymogów technicznych. Drogowcy wykonają także chodniki z kostki brukowej na fragmentach dotychczas nieremontowanych oraz wybudują kanał technologiczny. Zmiany obejmą również infrastrukturę przystankową. Istniejący przystanek na wysokości Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty zmieni swoje miejsce i docelowo znajdzie się za skrzyżowaniem z ul. Junoszy. Na przystankach pojawią się również nowe wiaty oraz punkty dynamicznej informacji pasażerskiej, co zwiększy komfort oczekiwania na autobus lub trolejbus. Zakończenie inwestycji nastąpi z końcem września 2023 r.

Przebudowę ul. Popiełuszki przeprowadzi Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z siedzibą w Lublinie, a koszt inwestycji to ponad 4,7 mln zł.

źródło: Urząd Miasta Lublin