Lublin - rusza Szkoła Języka i Kultury Polskiej

2022-03-11 13:39 Anna Opasiak
Lublin - rusza  Szkoła Języka i Kultury Polskiej
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Ukraińscy uchodźcy zaczną naukę. W Lublinie startuje Szkoła Języka i Kultury Polskiej.

Nowa edukacyjna placówka jest już gotowa. Działalność zainauguruje jutro. Szkołę powołało lubelskie Centrum Wolontariatu dla tych, którzy myślą o dłuższym, a nawet stałym pobycie w Polsce.

- Wszystko wskazuje na to, że ukraińscy uchodźcy pozostaną u nas długo. Powinni myśleć o pracy i o normalnym funkcjonowaniu w polskim społeczeństwie, a do tego potrzebne są im chociażby podstawy języka - mówi inicjator edukacyjnej placówki dla dorosłych, ks. Mieczysław Puzewicz.

Szkoła będzie spełniać kilka funkcji.

- Będzie uczyć języka polskiego, ale też organizować zajęcia wprowadzające w polską kulturę i w polskie prawo. Poza tym uchodźcy dowiedzą się w niej, jak funkcjonować w mieście, gdzie i jakie sprawy załatwiać - dopowiada ks. Puzewicz.

W lubelskiej Szkole Języka i Kultury Polskiej będą uczyć nauczyciele przygotowani do nauki języka polskiego, jako obcego.

- Zajęcia będą prowadzone intensywnie, cztery razy w tygodniu. Planujemy, by jedna grupa liczyła maksymalnie 15 osób, bo wtedy edukacja jest bardziej skuteczna - mówi inicjator powołania placówki.

Szkoła Języka i Kultury Polskiej nadal rekrutuje studentów. Kontakt przez Centrum Wolontariatu w Lublinie.