Lublin - ruszyły testy autobusu wodorowego

2022-11-08 17:11
Lublin - ruszyły testy autobusu wodorowego
Autor: Urząd Miasta Lublin

Nie emituje trujących substancji do atmosfery i przyczynia się do ograniczenia hałasu. Lubelskie MPK rozpoczęło testy autobusu wodorowego. Pojazd wyprodukowała spółka ARTHUR BUS.

Autobus testowany przez MPK Lublin powstał na terenie lubelskiego zakładu przy ul. Frezerów. Za jego produkcją stoi niemiecka firma ARTHUR BUS.

- Rozpoczynające się testy autobusu wodorowego umożliwią zdobycie nam doświadczenia w zakresie obsługi i eksploatacji tego rodzaju środka transportu. To szczególnie ważne, bo w przyszłym roku na ulice Lublina wyjedzie pierwszy autobus napędzany wodorem - mówi prezydent miasta, Krzysztof Żuk.

Autobus wodorowy ARTHUR H2 BUS napędzany jest silnikiem wodorowym i zużywa nie więcej niż 6 kg paliwa na 100 km. Jego zasięg przy pełnym tankowaniu to ponad 500 km.

- Autobus jest w pełni ekologiczny i ma dwie kluczowe zalety. Podczas jazdy nie emituje trujących substancji do atmosfery i przyczynia się do znacznego ograniczenia hałasu w obszarach miejskich - mówi Philipp Glonner, Dyrektor Generalny i współzałożyciel firmy ARTHUR.

W Lublinie autobus wodorowy będzie testowany do 12 listopada przez MPK. Przewoźnik będzie go tankować na bazie firmy ARTHUR BUS, a niebawem planuje uruchomić własną produkcję wodoru.

- Będziemy go wytwarzać w procesie elektrolizy, czyli rozkładania wody prądem elektrycznym. Niezbędny do tego prąd będzie mógł pochodzić z projektowanej przez nas farmy fotowoltaicznej - mówi prezes MPK Lublin, Tomasz Fulara.

To, że wodorowce są przyszłością w lubelskiej komunikacji potwierdza też prezydent Lublina. Krzysztof Żuk zapewnił dziś, że taki jest właśnie kierunek miasta.

- Ten rodzaj paliwa jest aktualnie najczystszym, jakie jest w użyciu. Chcemy, żeby Lublin był jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym autobus zasilany ekowodorem będzie obsługiwał linie komunikacji miejskiej - mówi prezydent Lublina.

Aktualnie testowany w Lublinie autobus wodorowy może pomieścić na pokładzie 78 pasażerów.