Lublin - Rycerze Kolumba i peregrynacja Ikony św. Józefa

2024-02-13 9:48
Lublin - Rycerze Kolumba i peregrynacja Ikony św. Józefa
Autor: zdjęcie organizatora

Peregrynuje po Polsce, teraz jest w Lublinie. Ikona św. Józefa dotarła do parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego. Przybyła tu z inicjatywy Zakonu Rycerzy Kolumba.

Peregrynacja Ikony św. Józefa ma wymiar ogólnopolski. Obejmuje wszystkie parafie, przy których działają Rady Rycerzy Kolumba.

- To ogólnopolska inicjatywa. Została zainaugurowana 8 października 2022 roku podczas Rodzinnej Pielgrzymki Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. Przypomnę, że jest to największa męska organizacja katolicka istniejąca na świecie. Skupia ponad 2 miliony mężczyzn na wszystkich kontynentach - mówi archidiecezjalny kapelan organizacji i proboszcz parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie, ks. Krzysztof Podstawka.

Zakon Rycerzy Kolumba funkcjonuje też w Polsce. Jeśli chodzi o archidiecezję lubelską - najstarsza jego Rada działa w Lublinie, przy parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego.

- Teraz właśnie gościmy tę Ikonę w naszej parafii. Przybyła do nas w minioną sobotę i będzie z nami do poranka do najbliższej soboty, 17 lutego. Peregrynacji towarzyszy modlitwa i troska o ludzkie życie - wyjaśnia ks. Krzysztof Podstawka.

Spotkania przy Ikonie mają wymiar duszpasterski. Wiążą się także z zainicjowanym przez Radę Stanową Zakonu Rycerzy Kolumba programem pt. "Życie Mam".

- Jego celem jest wsparcie Domów Samotnej Matki prowadzonych przez podmioty katolickie w całej Polsce. W trakcie peregrynacji Rycerze Kolumba zwracać się będą do wszystkich ludzi dobrej woli, którym na sercu leży troska o życie ludzkie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, z prośbą o wsparcie modlitewne, jak również finansowe. Prowadzona jest zbiórka dobrowolnych ofiar na rzecz pomocy samotnym matkom - dodaje archidiecezjalny kapelan Zakonu Rycerzy Kolumba.

W lubelskiej parafii peregrynacji Ikony św. Józefa towarzyszy również tzw. "Męski Różaniec". Jednocześnie są głoszone konferencje poświęcone osobie świętego.

- To dlatego, że św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, jest patronem Kościoła, patronem rodzin oraz patronem mężczyzn. Codziennie o godz. 20:30 spotykamy się na rozważaniu tajemnic różańcowych i każdego dnia też słuchamy konferencji poświęconej św. Józefowi. To wzór męża i ojca, także patron ludzi pracy, ubogich i uchodźców, ale też świętości życia i dobrej śmierci. Modlimy się o odnowienie ducha braterstwa pomiędzy mężczyznami, o odkrycie powołania mężczyzn, jako mężów i ojców, ale także mężczyzn, jako wychowawców, świadków wiary i aktywnych uczestników życia Kościoła. Dziś bardzo wiele mówi się o tym, żeby docenić rolę i miejsce kobiet w Kościele, ale zdaje się, że nie możemy pomijać tutaj także obecności i roli mężczyzn. Wbrew temu, co czasami się słyszy o jakieś patriarchalnej dominacji w Kościele czynnika męskiego, to raczej właśnie głos mężczyzn w Kościele jest słabo słyszany. Może dlatego, że panowie jakoś utracili tę świadomość doniosłości swojego powołania. Tymczasem każdy tata jest obrazem Boga Ojca dla swojego dziecka. Chcemy tę świadomość u mężczyzn odrodzić i pokazać, że w Kościele potrzebne jest ich świadectwo troski o rodzinę, opieki nad żoną i dziećmi. To zadanie, od którego nie można się uchylać i mam nadzieję, że ta modlitwa i konferencje wzmocnią poczucie charyzmatu męskiej obecności w Kościele - zaznacza ks. Krzysztof Podstawka.

W lubelskiej parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego Ikona św. Józefa będzie obecna do 17 lutego.