Lublin - ściana hali produkcyjnej udekorowana muralem ESM
Upamiętnia zdobycie przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W mieście powstał okolicznościowy mural. Pojawił się w nietypowej scenerii.
Nowe malowidło powstało przy ul. Vetterów 13, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej miasta. Zdobi ścianę jednej z nowych hal produkcyjnych.
- Na terenie Strefy ruszył nowy zakład produkcyjny i to właśnie tam powstał mural. Nawiązuje on do obecnego roku. Upamiętnia zdobycie przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 - mówi Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.
Na muralu widzimy, m.in. trolejbus, czarcią łapę wybitą na deskorolce, czy akrobatę balansującego na linie. Są też lubelskie symbole związane z nauką, rozrywką, muzyką, czy IT.
- Projekt malowidła powstał we współpracy z lubelskim artystą, Michałem Ćwiekiem. Łączna powierzchnia muralu ESM wynosi 150 m2. Składa się na niego ponad 60 bardzo różnych ilustracji - wyjaśnia urzędniczka lubelskiego ratusza.
Projekt muralu to pięć oddzielnych scen, połączonych ze sobą w jedną spójną kompozycję. Jak mówi autor muralu - dzieło ma charakter linearnej ilustracji.
- Każda ze scen składa się z motywów związanych z Lublinem, nawiązuje też do wartości Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Ilustracje były najpierw rysowane odręcznie, a potem zwektoryzowane. Ich kolorystyka ściśle nawiązuje do barw identyfikacji wizualnej miasta, stąd też pojawia się zieleń, czerwień i czerń - mówi autor muralu, Michał Ćwiek z MOCNO Studio.
Mural powstał w nowej hali produkcyjnej firmy działającej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak zauważa prezydent Lublina - ma to swoją symbolikę.
- Powstanie muralu w tym miejscu wpisuje się w nowy trend. Polega na wprowadzaniu twórczości artystycznej do przestrzeni miejskich i przemysłowych - mówi prezydent miasta, Krzysztof Żuk.
Podstrefa Lublin istnieje w mieście od 2007 roku. Funkcjonuje w ramach mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej i obejmuje ponad 128 hektarów. Aktualnie działa tam 85 firm.