Lublin - seniorzy i darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom

2022-10-14 12:49
Lublin - seniorzy i darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Lubelscy seniorzy znów mogą szczepić się za darmo. W Lublinie dostępna jest bezpłatna szczepionka przeciwko pneumokokom.

Warto skorzystać, bo Miasto udostępniło ostatnią już darmową pulę preparatów. Są dostępne w siedmiu wytypowanych punktach.

- Oferta jest skierowana do mieszkańców, którzy ukończyli 65 lat. Mogą z niej skorzystać ci, którzy nie byli dotychczas szczepieni przeciw pneumokokom - mówi Izolda Boguta z lubelskiego ratusza.

Program profilaktycznych szczepień będzie realizowany do 30 listopada. W tym czasie każdy uprawniony senior, który zgłosi się do placówki, otrzyma darmowe szczepienie.

- Zainteresowani mogą zgłaszać się do przychodni realizujących program, bez względu na to, do jakiego podmiotu leczniczego są zapisani w ramach podstawowej opieki zdrowotnej - dodaje Boguta.

Warunkiem przyjęcia preparatu jest pozytywne przejście weryfikacji medycznej. Seniorzy muszą też wyrazić pisemną zgodę na udział w programie.

- Szczepieniu towarzyszy też akcja edukacyjna na temat pozytywnych skutków profilaktyki, a także niebezpieczeństw, jakie niosą infekcje wywołane pneumokokami - dodaje urzędniczka.

Darmowe preparaty są dostępne w siedmiu przychodniach Lublina. Ich lista jest dostępna na stronie lublin.eu.

- Zachęcamy, by korzystać z miejskiego programu profilaktycznego. W tej edycji, to już ostatnia pula preparatów darmowych dla seniorów - mówi przedstawicielka ratusza.

Koszty szczepienia są pokrywane z budżetu Miasta. Na realizację programu ratusz przeznaczył w tym roku 300 tysięcy zł.