Lublin - sezon grzewczy i zagrożenia

2021-12-07 20:10
czad oszukuje
Autor: mat prasowe

Trwa sezon grzewczy to okres, w którym strażacy notują zwiększoną liczbę zatruć tlenkiem węgla i pożarów. Szczególnie w okresie zimowym należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w naszym domu, żeby zapobiec tragicznym zdarzeniom.

Tlenek węgla powstaje, gdy brakuje niezbędnego dopływu powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia spalające substancje organiczne, na przykład: olej, węgiel, drewno lub gaz ziemny. Niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia są niesprawne urządzenia gazowe, piece i kominki. 

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z powodu zatrucia czadem każdego roku umiera ponad sto osób, a dwa tysiące ulega podtruciu.

-Tlenek węgla zwany czadem jest niezwykle groźnym gazem. Nie jesteśmy go w stanie wykryć żadnym zmysłem. Nie możemy go ani poczuć, ani zobaczyć czy usłyszeć -  mówi rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej kapitan Andrzej Szacoń.

-Typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty oraz problemy z wykonywaniem prostych czynności. Potem pojawiają się drgawki i zaburzenia rytmu serca. Na końcu jest utrata przytomności i nagłe zatrzymanie krążenia - dodaje  kapitan Andrzej Szacoń.

Aby uchronić się przed tlenkiem węgla, przede wszystkim nie można dopuszczać do sytuacji w których zostaniemy narażeni na jego toksyczne działanie. Jeśli używamy urządzeń, które mogą emitować ten niebezpieczny gaz, należy zainstalować w domu czujnik czadu. Warto Pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń i nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych. Trzeba także kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych, instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych.