Lublin - "Solidarni Razem". Miejskie obchody w drugą rocznicę napaści na Ukrainę

2024-02-23 10:36
Lublin - „Solidarni Razem”. Miejskie obchody w drugą rocznice napaści na Ukrainę
Autor: Urząd Miasta Lublin

Lublin z Ukrainą. Miasto włącza się w obchody drugiej rocznicy rosyjskiej agresji i zaprasza mieszkańców na serię polsko-ukraińskich spotkań.

Wydarzenia potrwają dwa dni. Pierwsze odbędą się 24 lutego, w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. Lublin zorganizuje kilka uroczystości.

- Obchody rocznicowe "Solidarni Razem" planowane na 24 i 25 lutego rozpoczną się w sobotę o 11:00 od odsłonięcia na budynku Ratusza tablicy pamiątkowej. Upamiętnia ona nadanie Lublinowi tytułu „Miasto Ratownik”. Było to podziękowanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za wszechstronną pomoc i solidarność Miasta Lublin, która została okazana narodowi ukraińskiemu po wybuchu wojny w Ukrainie - mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Następnie wydarzenia przeniosą się przed siedzibę Konsulatu Generalnego Ukrainy. Odbędą się przed budynkiem przy ul. Spokojnej 2 i w jego wnętrzu.

- Tam zostanie podniesiona flaga Ukrainy, a o 12:15 w holu budynku "Orion" zostanie zaprezentowana wystawa "Lublin pomaga Ukrainie". Jest to ekspozycja na temat pomocy udzielanej temu państwu i jej obywatelom przez Miasto Lublin w pierwszym roku po inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Ta wystawa była prezentowana już na Placu Litewskim w 2023 roku – dodaje Głazik.

Dalsze punkty obchodów będą mieć wymiar ogólnospołeczny. W programie znalazła się, m.in. wystawa "Niewydane Dyplomy". Będzie dostępna w Chatce Żaka.

- Wystawa przedstawia losy 40 ukraińskich studentek i studentów, którzy zginęli w Ukrainie. Po jej otwarciu nastąpi projekcja filmu "20 dni w Mariupolu". Z kolei o 16:30 odbędzie się spotkanie i koncert na Placu Litewskim. Ponadto w dniach 24 i 25 lutego od 9:00 do 19:00 zapraszamy do „Baobabu”. Jest to przestrzeń spotkań i integracji mieszkańców przy ul. Krakowskie Przedmieście 39 - dodaje urzędniczka lubelskiego ratusza.

Spotkania odbędą się też w niedzielę. W cerkwi św. Jozafata zostanie odprawiona liturgia w intencji narodu ukraińskiego. Odbędzie się też koncert "Kobzarskiej Armady".

Anna Opasiak

Mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza