Lublin - spacer śladami Powstania Styczniowego

2023-02-16 8:11
 Lublin - spacer śladami Powstania Styczniowego
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Opowiedzą o historii i postaciach Powstania Styczniowego. Lubelscy przewodnicy zapraszają na bezpłatny spacer edukacyjny. Odbędzie się w najbliższą sobotę z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Na spotkanie zaproszeni są i mieszkańcy, i turyści. Wydarzenie będzie nawiązywać do przypadającej w tym roku 160 rocznicy Powstania Styczniowego.

- Uznaliśmy, że należy pokazać tę historię. Chcemy, by uczestnicy spaceru zobaczyli miejsca i obiekty Lublina związane z Powstaniem Styczniowym. Przedstawimy też sylwetki postaci, które angażowały się w organizację tego patriotycznego zrywu - mówi autorka spaceru, Ewa Jezierska z Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie.

Lubelska przewodniczka podkreśla, że podczas wydarzenia będzie można poznać różne aspekty związane z Powstaniem Styczniowym.

- To będzie spacer poświęcony przede wszystkim manifestacjom patriotyczno-religijnym. Powiemy, m.in. o specyfice ówczesnych mszy świętych organizowanych przez lubelskich kapucynów, dominikanów, czy w katedrze lubelskiej. Pokażemy także, jak bez broni ludzie walczyli z Moskalami - dodaje przewodniczka.

Zaznacza, że w trakcie wędrówki nie zabraknie odniesień do miejsc związanych z ludźmi, którzy mieli wpływ na styczniowy zryw. W tym kontekście pojawi się również feministyczny kontekst.

- Poznamy, m.in. postaci młodych, lubelskich dziewczyn. Wiele z nich uczestniczyło w Powstaniu Styczniowym. Niektóre z bronią w ręku, będąc kurierkami, czy opiekując się rannymi. Warto wspomnieć zaangażowanie chociażby Anny Henryki Pustowójtówny, Izabeli Pieczyńskiej i Wandy Keller. Były też kobiety, które nie brały udziału w walce, ale szyły sztandary, mundury, czy konfederatki. To również było duże zaangażowanie - dodaje nasza rozmówczyni.

Autorka spaceru podkreśla, że jego uczestnicy poznają również siłę powstańczej konspiracji. Na Lubelszczyźnie jej struktury powstawały już od 1862 roku.

- W tym kontekście powiemy o mężczyznach. O tych, którzy organizowali manifestacje. Oni tworzyli siatkę konspiracyjną. Tu pojawia się piękna postać ks. Baltazara Paśnikowskiego. Był wikariuszem w katedrze lubelskiej mocno zaangażowanym w niepodległościową działalność. Drugą taką postacią był Kazimierz Walentynowicz, prowizor aptekarski. Zajmował się konspiracją na lubelskiej prowincji - wyjaśnia przewodniczka lubelskiego PTTK.

Spacer śladami Powstania Styczniowego odbędzie się w sobotę 18 lutego. Rozpocznie się o 10:30 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

- Zapraszamy do udziału, bo trzeba pamiętać o polskich patriotach. Tym bardziej, że na terenie Lubelszczyzny podczas Powstania Styczniowego zostały stoczone 242 potyczki. Na terenie województwa lubelskiego jest 14 cmentarzy powstańczych i 85 mogił zbiorowych. Ci powstańcy ponieśli wielką ofiarę, a wielu z nich bezimiennie. Dlatego warto przypominać tych ludzi - dodaje Jezierska.

Inicjatywa lubelskich przewodników odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, który przypada 21 lutego. Program spaceru jest dostępny na stronie lubelskiego oddziału PTTK.