Lublin - spacery z przewodnikiem Pod Lipkami

2023-08-24 9:20
Cykl spacerów otwartych Pod Lipkami - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Cykl spacerów otwartych Pod Lipkami - plakat wydarzenia

Można poznać historię miasta, zagadkową architekturę, zabytkowe nagrobki i ciekawe symbole. Mieszkańcy Lublina i turyści mogą wziąć udział w cyklu otwartych spacerów "Pod Lipkami". Nazwa nawiązuje do cmentarza przy ulicy Lipowej. Uczestników po jednej z najstarszych nekropolii w Polce oprowadzać będą miejscy przewodnicy i konserwatorzy zabytków.

Pod Lipkami to historyczna, zwyczajowa nazwa najstarszego cmentarza Lublina. Cmentarz to jeden z bardziej nieoczywistych przykładów tekstu kultury, który wiele mówi o dziejach miasta i jego mieszkańców. 

Stowarzyszenie Anthill w 2023 roku zaprasza na spacery i lekcje kultury lokalnej na zabytkową nekropolię Lublina, której wyjątkowości dodaje ekumeniczny charakter. Cmentarz, na którym spoczywają zacni obywatele Lublina różnych wyznań i profesji posłuży jako źródło wiedzy historycznej i kulturowej. Zapisując się, będzie można wziąć udział w pełnym tajemnic i niesamowitych historii spacerze tematycznym po cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie oraz zakątkach miasta.

Miejsce zbiórki - Spacery rozpoczynają się przy bramie cmentarnej od ul. Lipowej.

Terminy i tematy spacerów:

25 sierpnia (piątek) 17-18.30 - Cmentarz rzymsko-katolicki - początki zespołu cmentarzy na ul. Lipowej - prowadzi dr Dariusz Kopciowski.

26 sierpnia (sobota) 14-15.30 - Cmentarz jako tekst kultury – charakter i symbolika nagrobków na przykładzie cmentarza prawosławnego na ul. Lipowej w Lublinie. Prowadzi Barbara Stolarz.

3 września (niedziela) 14-15.30 - Nagrobki i symbole masońskie - prowadzi Renata Sarzyńska-Janczak.

16 września (sobota) 14-15.30 - Architektura zespołu cmentarzy na ul. Lipowej w Lublinie - prowadzi dr Hubert Mącik. 

Udział jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy pod adresem mailowym: zapisy@anthill.com.pl, lub poprzez link na profilu Stowarzyszenia Anthill.

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.