Lublin - spotkania w Światowy Dzień Ubogich

2022-11-10 14:16
Lublin - spotkania w Światowy Dzień Ubogich
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Zjednoczą się przy wspólnym stole. W najbliższą niedzielę mieszkańcy Lublina włączą się w obchody Światowego Dnia Ubogich​.

Obchodzony w Kościele Światowy Dzień Ubogich, to okazja do refleksji, ale też do spotkań. W Lublinie odbędzie się ich kilka. Będzie to też zaproszenie do tworzenia codziennej wspólnoty.

- Teraz, przy rosnących słupkach inflacji, osób zaliczanych do kategorii ubogich prawdopodobnie będzie przybywać. Ważna jest więc obecność, żeby widzieć takich ludzi i być z nimi - mówi duszpasterz osób wykluczonych w archidiecezji lubelskiej, ks. Mieczysław Puzewicz.

Spotkania dla ubogich zorganizują w Lublinie Caritas i Centrum Wolontariatu. Obie organizacje na co dzień wspierają potrzebujących. Teraz przygotują posiłki w uroczystym wydaniu.

- Chcemy świętować z tymi, którym służymy na co dzień. Zaprosiliśmy 300 osób. Wspólny posiłek poprzedzą msze św. w trzech świątyniach. Jedną z nich odprawi bp Mieczysław Cisło - mówi Aneta Urlich z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Z kolei Caritas Archidiecezji Lubelskiej zaprosi ubogich do swojej siedziby. Spotkanie także rozpocznie msza święta, potem zacznie się biesiadowanie.

- Zjemy razem obiad i spędzimy wspólnie czas. Nasi goście otrzymają również drobne upominki - mówi rzecznik Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Joanna Bańczerowska.

Biorąc udział w wydarzeniu organizacje chcą solidaryzować się z potrzebującymi. Jak mówią - chcą dostrzegać ubóstwo materialne, ale także duchowe.

- Wiele osób zmaga się też z ogromną samotnością. Chcemy rozmawiać o ich potrzebach i zaoferować wsparcie - mówi Jan Sawicki z lubelskiej Caritas.

W Lublinie wspólne świętowanie jest częścią codziennych działań pomocy ubogim. Jak jednak dodaje ks. Puzewicz, który organizuje spotkania razem z Centrum Wolontariatu - ważne, by były to powszechne działania.

- To co my praktykujemy, czyli zaproszenie ubogich do restauracji, może odbywać się raz do roku. Dobrze by jednak było, aby każdy z nas dostrzegał takie osoby i na co dzień wspierał je na miarę swoich możliwości - dodaje duchowny.

Światowy Dzień Ubogich ustanowił w Kościele papież Franciszek. W tym roku będzie obchodzony po raz szósty.