Lublin - Straż Miejska i kary za zaśmiecanie miasta [AUDIO]

2024-03-15 12:04
Lublin - Straż Miejska i kary za zaśmiecanie miasta
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Walczą z dzikimi wysypiskami śmieci. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Lublinie ruszyli z wiosenną kontrolą miejsc w przestrzeni publicznej.

W tym roku strażnicy miejscy zlikwidowali już ponad 30 dzikich wysypisk śmieci. Na terenie miasta sprawdzają też działki osiedlowe i prywatne.

- Interwencje nierzadko kończą się grzywną. Docieramy do osób, które są odpowiedzialne za podrzucanie śmieci i takie osoby są przez nas karane wysokimi mandatami. Przypomnę też, że w przypadku skierowania sprawy do sądu, sprawca zaśmiecenia może otrzymać karę grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy zł - mówi rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie, Robert Gogola.

Lubelska Straż Miejska apeluje o niezaśmiecanie miejsc na terenie Lublina. Ciągle też wysyła w teren Eko-Patrole. Są już tego efekty.

- W wyniku interwencji doprowadziliśmy do uprzątnięcia 44 działek prywatnych przez ich właścicieli. Ponadto sprawdziliśmy 369 pieców oraz 253 razy spalanie na zewnątrz. Dodatkowo strażnicy z Eko-Patrolu przeprowadzili 327 kontroli wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska. Ogółem do Straży Miejskiej wpłynęło 830 zastrzeżeń porządkowych, zarówno od mieszkańców, jak i funkcjonariuszy. Zostały przekazane do administracji osiedli, instytucji i właścicieli prywatnych. Od początku roku funkcjonariusze przeprowadzili też 522 rekontrole miejsc, na których stwierdzono zaniedbania porządkowe i które przez zarządców terenu zostały uprzątnięte. Dodatkowo prace na rzecz miasta wykonują osadzeni lubelskiego Aresztu Śledczego. Pod nadzorem strażników posprzątali 148 lokalizacji. Zebrali 735 worków odpadów, czyli ponad 88 m³ śmieci. Nasi funkcjonariusze spowodowali też usunięcie przez właścicieli 27 wraków pojazdów oraz odholowali 2 wraki - dodaje Robert Gogola.

Straż Miejska w Lublinie przyjmuje też od mieszkańców nowe zgłoszenia dotyczące miejsc wymagających interwencji. Są przyjmowane pod numerem telefonu 986.

Anna Opasiak

Mówi rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie, Robert Gogola