Lublin - Święty Mikołaj i polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne

2022-12-07 9:20 Anna Opasiak
Lublin - Święty Mikołaj i polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Połączył polskie i ukraińskie dzieci. W Lublinie Święty Mikołaj zjawił się na międzynarodowym spotkaniu integracyjnym. Wydarzenie zorganizowało lubelskie Centrum Wolontariatu.

Spotkanie miało przede wszystkim jednoczyć. Pomagał w tym Święty Mikołaj. Pojawił się na spotkaniu i przyniósł maluchom wielkie worki prezentów.

- To bardzo fajny dzień. Mikołaj podarował nam piłki, czekoladki, bardzo dużo różnych prezentów - mówią Bogdan, Ivan i Dmytro, którzy na spotkanie przyszli ze swoimi mamami.

Tylko z ukraińskiej strony w spotkaniu wzięło udział 150 dzieci. Miały zorganizowany czas, a do tego posiłek i przekąski.

- To są Mikołajki, więc dzień szczególny, bo dzieci oczekują, że Mikołaj obdarzy je prezentami. Byliśmy na to przygotowani i dla wszystkich były prezenty - mówi inicjator spotkania, ks. Mieczysław Puzewicz z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Podczas Mikołajek wolontariusze zorganizowali dzieciom zabawy, a na scenie wystąpił ukraiński zespół ludowy tworzony przez małych uchodźców.

- Bardzo lubimy takie spotkania. Można poznać nowych przyjaciół, koleżanki, ale też inne tradycje, czy zwyczaje - wymieniają uczestniczące w spotkaniu Nina, Ludmiła i Olena.

Wydarzeniu towarzyszyła muzyka, śpiewy i tańce w wykonaniu najmłodszych. Nie zabrakło też maluchów, które nawet jeszcze nie chodzą do szkoły.

- Są dzieci polskie i ukraińskie, jest gwarno, radośnie i to bardzo cieszy. One świetnie się dogadują. Między nimi nie widać żadnych barier i uprzedzeń - mówi współorganizatorka wydarzenia, Aneta Kołodziejczyk z zarządu lubelskiego Centrum Wolontariatu.

Mikołajkowe spotkanie trwało kilka godzin. Miało dwa wymiary i nawiązywało do istoty integracyjnych wydarzeń, które stowarzyszenie organizuje w każdym tygodniu.

- Po pierwsze chodzi o to, by dać przestrzeń do spotkania polskich i ukraińskich rodzin, a po drugie - o organizację czasu dla dzieci. Były też występy z elementami kultury, co też jest ważne przy wzajemnym poznawaniu siebie. Ta aktywność jest potrzebna do budowania wspólnoty i dobrych relacji między naszymi narodami - wyjaśnia ks. Mieczysław Puzewicz.

Wolontariackie Mikołajki odbyły się w budynku lubelskiego Biskupiaka. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac ukraińskich dzieci.