Lublin - sympozjum w rocznicę śmierci ks. Idziego Radziszewskiego

2024-02-22 10:17
Lublin - sympozjum w rocznicę śmierci ks. Idziego Radziszewskiego
Autor: KUL

Był założycielem KUL-u i twórcą akademickiego Lublina. 102 lata temu zmarł ks. Idzi Radziszewski. Dziś został upamiętniony.

W związku z rocznicą śmierci duchownego Ośrodek Badań nad Dziejami KUL zorganizował edukacyjne sympozjum. Miało pokazać historię uniwersytetu.

- Ks. Idzi Radziszewski zintegrował grupę osób, które nazywamy przyjaciółmi, a jego idea zintegrowała również kontynuatorów jego inicjatywy. I dziś podczas konferencji chcemy sięgnąć głębiej. Pokazujemy osoby, które szczególnie wpłynęły na tworzenie tej inicjatywy - mówi obecny rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Podczas sympozjum naukowcy podejmowali również wątki związane z działalnością kontynuatorów myśli ks. Radziszewskiego. Są to zarówno świeccy, jak i duchowni.

- To, m.in. ks. Piotr Kremer, czy Emilia Szeligi-Szeligowska, ale także hrabina Aniela Potulicka, ks. bp Stefan Wyszyński i dziesiątki osób, a po czasie także miliony, które wspierały myśl ks. Idziego Radziszewskiego. Dla nas ważne jest kontynuowanie tego dziedzictwa - dodaje ks. prof. Kalinowski.

Rektor uczelni wspomniał, że czas powstawania uniwersytetu nie należał do łatwych. Jak wskazał - obecne czasy także wiążą się z wyzwaniami.

- Myślę, że te czasy w każdym momencie historii zawsze znajdują właściwe osoby, które podejmują tę sztafetę pokoleń. Wyzwaniem dla uniwersytetu za czasów ks. Radziszewskiego było zapewnienie bytu i siedziby uniwersytetu. Dziś jest to ustrukturyzowanie wydziału medycznego i wzmacnianie naszego obszaru badawczego - dodaje rektor uczelni.

Katolicki Uniwersytet Lubelski oficjalnie zainaugurował działalność 8 grudnia 1918 roku. Pierwszym rektorem uczelni był jej założyciel, ks. Idzi Radziszewski.

Anna Opasiak

Rozmowa Anny Opasiak z rektorem KUL-u, ks. prof. Mirosławem Kalinowskim