Lublin - trwa nabór wniosków o stypendium im. Abpa Józefa Życińskiego

2023-09-13 16:14
Fundusz stypendialny Świadkowie Bożego Piękna - plakat
Autor: CJP2 Fundusz stypendialny Świadkowie Bożego Piękna - plakat

Z pomocy finansowej mogą skorzystać zdolni uczniowie z terenu Archidiecezji Lubelskiej, będący w trudnej sytuacji materialnej. Działania są prowadzone w ramach funduszu "Świadkowie Bożego Piękna".

Fundusz stypendialny Świadkowie Bożego Piękna ma swoje początki w uroczystościach pogrzebowych abpa Józefa Życińskiego (luty 2011 r.). Zamiast kwiatów i wieńców zbierano wówczas pieniądze z przeznaczeniem na stypendia dla młodzieży. Fundusz działalność rozpoczął 10 lutego 2012 r. (I rocznica śmierci abpa J. Życińskiego).

Nazwa funduszu – "Świadkowie Bożego Piękna", pochodzi z listu abpa J. Życińskiego. List został napisany w roku 2000 i adresowany do ludzi młodych – Świadkowie Ewangelicznej Nadziei. Rola młodych w budowie kultury życia (25.03.2000).

W końcowej części abp pisze takie słowa:

 - Jako Wasz Pasterz, życzę Wam serdecznie byście byli świadkami Bożego Piękna, odkrywanego w tym niewidzialnym świecie. Byście nie odrzucali Chrystusowej miłości, która wnosi w Wasze życie rys wielkości i poczucie sensu. Byście nigdy nie stali się niewolnikami materialnych konkretów, lecz potrafili odkrywać przedziwny świat Bożych wartości, które nie przynoszą wprawdzie wymiernych korzyści, ale bez których życie ludzkie byłoby jedynie wegetacją. Nawet jeśli luksusową, to jednak tylko wegetacją.

Fundusz Stypendialny im. Abpa Józefa Życińskiego Świadkowie Bożego Piękna działa w ramach Archidiecezji Lubelskiej w Lublinie.

Fundusz adresowany jest do młodych ludzi mieszkających i uczących się na terenie Archidiecezji Lubelskiej – uczniów szkół średnich, do zdolnych i utalentowanych, ale zmierzających się z trudnościami materialnymi w swojej rodzinie.

Nabór wniosków trwa do 30 września. Szczegółowe informacje o funduszu, regulamin i ankieta zgłoszeniowa są na stronie Archidiecezji Lubelskiej.