Lublin - trwa plebiscyt Archeologiczne Sensacje 2023

2024-01-10 12:45
Lublin - trwa plebiscyt Archeologiczne Sensacje 2023
Autor: zdjęcie organizatora

Pod uwagę bierze najstarsze i najważniejsze odkrycia archeologii minionego roku. Mowa o internetowym plebiscycie Archeologiczne Sensacje. Można głosować, m.in. na Lublin.

Tym razem na listę plebiscytu trafiło, m.in. odkrycie śladów po murach i nieznanej dotychczas wieży średniowiecznej w lubelskim kościele pobernardyńskim.

- Zapraszamy Państwa do głosowania, bo jest to ważny konkurs dla Lublina. Historia naszego miasta zasługuje na to, by pokazać miejsce, które było prawdopodobnie strategiczne dla Lublina - mówi Barbara Wybacz ze Stowarzyszenia Anthill.

Organizacja wraz Archidiecezją Lubelską przeprowadziła działania partycypacyjne dotyczące przestrzeni klasztoru. Podkreśla, że odkryte tam relikty stanowią novum dla Lublina.

- Chodzi o prace konserwatorskie i roboty budowlane w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła i części budynku dawnego klasztoru pobernardyńskiego w Lublinie. Dotychczasowe ustalenia wskazywały na początki kształtowania się tej zabudowy na około II połowę XV wieku. Jednak w 2023 roku, podczas prac ziemnych w zakrystii kościoła, archeolodzy odkryli relikty murów z kamienia wapiennego. Rzut obiektu i jego wymiary oraz materiał, z którego został wykonany, pozwalają przypuszczać odkrycie nieznanej dotąd, średniowiecznej budowli wieżowej, zlokalizowanej poza murami obronnymi miasta. Można przypuszczać, że jest znacznie starsza niż sam obiekt - wyjaśnia Wybacz.

Przeanalizowane źródła historyczne z początków przybycia oo. Bernardynów do Lublina oraz opisy nieruchomości nie wskazują na żadną wcześniejszą zabudowę na tym terenie.

- Można zatem zakładać, że to odkrycie jednego z najstarszych obiektów architektury murowanej w Lublinie. Być może jest to jedna z najstarszych budowli, która jeszcze przed 1317 rokiem stała w tym miejscu i pełniła swoją funkcję prawdopodobnie także obronną - mówi przedstawicielka Stowarzyszenia Anthill.

Na lubelskie odkrycie można głosować przez internetową stronę plebiscytu: archeologia.com.pl. Termin mija dziś o 23:59.

- Bardzo zachęcamy do głosowania, bo konkurs jest okazją do tego, by Lublin mógł zaistnieć w jeszcze większej świadomości mieszkańców i turystów. To też pokazuje, że Lublin jest miejscem, które warto odwiedzić - dodaje Barbara Wybacz.

W sumie w konkursie zgłoszono 60 działań w dziedzinie polskiej archeologii. Z Lubelszczyzny są cztery.

- Poza lubelskim odkryciem w plebiscycie biorą też udział dwa inne związane z wczesnośredniowiecznymi grodziskami w Chodliku i Kłodnicy oraz depozyt ozdób sprzed 2,5 tysiąca lat odnaleziony w Czernięcinie Poduchownym - informują organizatorzy konkursu.

Plebiscyt ma charakter ogólnopolski. Organizuje go czasopismo Archeologia Żywa.