Lublin - zatańczmy wspólnie "Poloneza dla Lublina" [AUDIO]

2024-04-30 10:07
Lublin - Trzeciomajowy Polonez na ulicach miasta
Autor: Urząd Miasta Lublin/archiwum

Roztańczą miasto "Polonezem dla Lublina". W Święto Narodowe Trzeciego Maja mieszkańcy Koziego Grodu przejdą w tanecznym korowodzie.

Tańczenie poloneza to stały punkt lubelskich uroczystości organizowanych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. W wykonaniu tańca mieszkańcom pomogą kaniorowcy.

- Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej tradycyjnie zaprosi mieszkanki i mieszkańców Lublina do wspólnego "Poloneza dla Lublina". Uroczysty korowód z udziałem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka rozpocznie się o 13:00 przed Ratuszem i przejdzie deptakiem na Plac Litewski, gdzie odbędzie się piknik patriotyczny - wyjaśnia Anna Czerwonka z Urzędu Miasta.

Taneczne obchody poprzedzą oficjalne uroczystości. Rozpoczną się o 9:00 w Trybunale Koronnym, potem przeniosą się do archikatedry.

- Tam o 10:00 uczestniczki i uczestnicy uroczystości wezmą udział we mszy św. w intencji Ojczyzny. Główna część obchodów rozpocznie się o 11:30 na Placu Litewskim. Zaplanowano uroczysty apel z udziałem wojskowej kompanii honorowej i złożenie wieńców przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Na zakończenie wydarzeń ich uczestniczki i uczestnicy będą mogli odwiedzić stoiska informacyjno-edukacyjne służb mundurowych i wziąć udział w koncercie "Polskie Tańce Narodowe i Regionalne". Z kolei dla miłośników historii zaplanowano spacer "Lubelskim Szlakiem Konstytucji 3 Maja", który rozpocznie się o 15:00. Dodatkowo lubelski Ratusz przyozdobią biało-czerwone flagi, a wieczorem na biało-czerwono rozbłyśnie stadion Arena Lublin. Iluminacja pojawi się też na kładce w Parku Ludowym i na Placu Litewskim. Podświetlone zostaną donice kasztanowców, fontanny i topola, tzw. Baobab - dodaje Czerwonka.

Z kolei 2 maja Lublin włączy się w przypadający wtedy Dzień Flagi. Uroczystości będą mieć oficjalny charakter. Szczegóły na: lublin.eu.

Anna Opasiak

Materiał Anny Opasiak - mówi Anna Czerwonka z Urzędu Miasta Lublin