Lublin - uczelnie i rozwój nowej współpracy z Bogdanką

2022-09-21 9:46
Lublin - uczelnie i rozwój nowej współpracy z Bogdanką
Autor: UMCS

Łączy siły z myślą o studentach. Związek Uczelni Lubelskich rozwija współpracę z Lubelskim Węglem Bogdanka. Wspólne działania mają podnieść jakość kształcenia.

Porozumienie obejmuje dwa cele. Realizację projektów naukowo-badawczych, a także promowanie najlepszych studentów w celu ułatwienia im startu na rynku pracy.

- Wspólne działania mają podnieść jakość kształcenia nie tylko na kierunkach technicznych, ale też medycznych. W przypadku Uniwersytetu Medycznego chodzi o szkolenia z ratownictwa górniczego - tłumaczy rektor uczelni, prof. Wojciech Załuska.

Z kolei UMCS postawił na szkolenia z zakresu fotoniki. Na projekcie mają skorzystać wszystkie strony uczestniczące w porozumieniu.

- Wymieniamy się informacjami na temat potrzeb biznesu górniczego, a z drugiej strony oferujemy rozwiązania, które mogą być przez nas realizowane na potrzeby Bogdanki - mówi rektor uczelni, prof. Radosław Dobrowolski.

Wspólne działania obejmują również współprace w zakresie ochrony środowiska. W tym przypadku chodzi, m.in. o kwestię rekultywacji pokopalnianej.

- Pamiętajmy, że żyjemy w środowisku. Z jego zasobów powinniśmy korzystać, ale powinniśmy też dbać o środowisko. Wierzę, że nasi naukowcy do tego również będą się przyczyniać - wyjaśnia rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. Krzysztof Kowalczyk.

Swój wkład w projekty ma również Politechnika Lubelska. Głównie chodzi o kwestie energetyczne i przemysłowe.

- Stąd pomysł na klaster energetyczny, który wspiera potrzeby Bogdanki. Co do kształcenia, na dzień dzisiejszy edukujemy w obszarze mechatroniki. To jest ten potencjalny absolwent, którym Bogdanka jest zainteresowana - tłumaczy prorektor Politechniki, dr hab. inż. Dariusz Czerwiński.

W inicjatywę włączają się w sumie cztery lubelskie uczelnie. Ich współpraca z Bogdanką ma mieć długofalowy charakter.