Lublin - Ukraina, Caritas i "Lumen Mundi" lubelskiego metropolity

2022-10-09 11:53
Lublin - Ukraina, Caritas i Lumen Mundi lubelskiego metropolity
Autor: Archidiecezja Lubelska

Ukraina nadal nas potrzebuje - tak mówi abp Stanisław Budzik i dziękuje Polakom za zaangażowanie. Metropolita wręczył też odznaczenia "Lumen Mundi".

Medal "Lumen Mundi" jest wręczany tym, którzy zasłużyli się dla społeczeństwa. Jak wyjaśnia lubelski metropolita - ma przypominać Chrystusowe wezwanie do bycia "światłem".

- Ci ludzie rzeczywiście są światłem w tej ciemnej nocy wojny i różnych innych sytuacji. Dlatego chcemy symbolicznie nagrodzić niektórych, aby wszystkim podziękować - mówi abp Budzik.

Hierarcha wręczył medale podczas Gali Wdzięczności lubelskiej Caritas. Jedno z odznaczeń trafiło do Anny Wilczewskiej, która w pomoc Ukrainie zaangażowała całą rodzinę.

- Zaangażowaliśmy się, bo była potrzeba pomocy. Akurat mamy firmę na Ukrainie, więc udostępniliśmy tam magazyny. Po prostu mogliśmy pomóc i to zrobiliśmy - wyjaśnia laureatka.

Medal "Lumen Mundi" trafił również do pracującego w Charkowie lubelskiego duchownego, ks. Wojciecha Stasiewicza.

- Jest bohaterem, bo nie wyjechał z Ukrainy mimo zagrożenia. On tam wciąż dzielnie trwa i daje świadectwo, choć mógł wrócić do Polski - zaznacza lubelski metropolita.

Gala Wdzięczności lubelskiej Caritas odbyła się w sobotę wieczór. Na spotkaniu organizacja podsumowała też swoje wsparcie na rzecz Ukrainy.

- To zarówno pomoc uchodźcom na terenie archidiecezji lubelskiej, jak i transporty darów wysyłanych na Ukrainę - mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ks. Paweł Tomaszewski.

Duchowny podkreśla, że od początku wojny lubelska Caritas przekazała na Ukrainę dary o wartości ponad 23 mln zł. Transporty dotarły m.in. do Charkowa, Buczy i Winnicy.

- Dodatkowo blisko 16 tysięcy uchodźców skorzystało z naszej pomocy w Polsce, a ponad 500 schroniło się w naszych ośrodkach. Obecnie mieszka w nich 37 osób, ale już przygotowujemy się na następną falę - dodaje ks. Tomaszewski.

Podczas spotkania Caritas Archidiecezji Lubelskiej podziękowała też firmom, które pomagają jej w tych działaniach.

- Razem budujemy solidarną przyszłość. Wierzymy, że wolna Ukraina przetrwa i że na tym dobru, które teraz się dokonuje, wyrośnie nie tylko pojednanie, ale też dalsza współpraca naszych bratnich narodów - zaznacza abp Stanisław Budzik.

Galę lubelskiej Caritas zakończył koncert wdzięczności. Dla darczyńców wystąpiła Olga Szomańska.