Lublin - Ukraina, pomoc wolontariatu w budowie szpitala i wyjazd dla uchodźców

2022-09-22 9:47 Anna Opasiak
Lublin - Ukraina, pomoc wolontariatu w budowie szpitala i wyjazd dla uchodźców
Autor: Centrum Wolontariatu w Lublinie

Znów jadą na Ukrainę. Lubelscy wolontariusze ruszyli dziś do Drohobycza z pomocą medyczną. W Lublinie z kolei zorganizują wyjazd dla ukraińskich uchodźców.

Inicjatywy w Drohobyczu organizuje Centrum Wolontariatu w Lublinie. Stowarzyszenie wspiera tam budowę i wyposażenie ukraińskiego szpitala.

- Podjęliśmy długofalową współpracę, która ma zaowocować dokończeniem budowy szpitala rehabilitacyjnego dla rannych cywilów i wojskowych. Staramy się też, by poszły tam inwestycje lubelskich firm - mówi inicjator działań, ks. Mieczysław Puzewicz.

Do Drohobycza Stowarzyszenie pojedzie z Fundacją Grupy Aliplast, która specjalizuje się w produkcji okien i drzwi. Produkty te miałyby pomóc w wykończeniu szpitala.

- Za powstanie placówki odpowiada Caritas diecezji samborsko-drohobyckiej kościoła greckokatolickiego w obwodzie lwowskim. My wspieramy ją rzeczowo i finansowo - wyjaśnia lubelski duchowny.

Centrum Wolontariatu już wcześniej przesłało do Drohobycza koce, kołdry i materace, które również trafią do szpitala. Dary będą wysyłane także w następnych miesiącach.

- Skorzystają z nich pacjenci. W lecznicy jednocześnie będzie mogło przebywać około 40 chorych. To osoby, które będą wymagać rehabilitacji po doznanych urazach - dopowiada ks. Puzewicz.

Współpraca lubelskiego wolontariatu z Caritas rozpoczęła się jeszcze przed wojną. Obecnie to solidarnościowe działania wynikające z wojny. Obejmują także uchodźców.

- W zachodniej Ukrainie jest ich jeszcze więcej niż w Polsce. Uciekli ze wschodu kraju i potrzebują kompleksowej pomocy. Do tego nadchodzi zima, potrzebują ciepłych ubrań, ale też lekarstw, czy pomocy żywnościowej - zaznacza ks. Mieczysław Puzewicz.

Najbliższa wizyta lubelskiego wolontariatu w Drohobyczu potrwa dwa dni. A zaraz po powrocie, Stowarzyszenie zorganizuje turystyczny, kilkudniowy wyjazd dla ukraińskich uchodźców mieszkających w Lublinie.

- Odbędzie się w związku z integracyjnym programem, jaki realizujemy z uchodźcami. Tak też się składa, że w tym czasie Kościół świętuje Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - dodaje duchowny.

Tym razem wolontariusze i Ukraińcy pojadą do Krasnobrodu. Ich wspólny wyjazd będzie mieć edukacyjny i poznawczy wymiar.

- Będzie też okazją do jeszcze lepszego poznawania siebie. Podczas wyjazdu planujemy wycieczki, rozmowy i wieczór kultur, który również ma zbliżać dwa nasze narody - wyjaśnia ks. Puzewicz.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy jest obchodzony w Kościele od 1914 roku. W tym roku odbędzie się po raz 108 i przypada 25 września. Tradycyjnie Ojciec Święty publikuje na ten dzień specjalne orędzie. Tegoroczne nosi tytuł "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami".