Lublin/Ukraina - punkty, mieszkania i zbiórki wolontariatu

2022-02-25 19:18 Anna Opasiak
Lublin/Ukraina - punkty, mieszkania i zbiórki wolontariatu
Autor: zdjęcie organizatora

Pomogą w punktach recepcyjnych i są gotowi zapewnić uchodźcom schronienie. Wolontariusze z Lublina przygotowali pakiet wsparcia dla przybywających Ukraińców.

Inicjatywy realizuje Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Solidarności Globalnej. Plan jest już przygotowany, teraz kwestia konkretnych działań. Będą wprowadzane w zależności od potrzeb.

- W regionie działają już punkty recepcyjne. Współdziałamy tutaj ściśle z władzami województwa i jeśli będą potrzeby, to wolontariusze pojadą tam pomagać. Druga kwestia, to mieszkania dla uchodźców. Udostępnimy je tym, którzy nie będą mieli gdzie się zatrzymać - mówi inicjator działań, ks. Mieczysław Puzewicz.

Lubelski wolontariat wspiera też swoich partnerów. To ukraińskie organizacje pozarządowe ze Lwowa, Kijowa, Drohobycza, Iwano-Frankowska, Charkowa, a nawet Mariupola.

- To wsparcie humanitarne, zbieramy informacje, co jest im potrzebne i te dary będziemy w miarę możliwości przekazywać - dodaje ks. Puzewicz.

Inicjatywę można wspierać. Zbiórkę pieniędzy uruchomiło Stowarzyszenie Solidarności Globalnej.

- Te pieniądze przekażemy również na bieżące działania naszych ukraińskich partnerów. Ich działania są bowiem także skierowane na wsparcie Ukraińców przesiedlanych ze wschodu na zachód Ukrainy - mówi prezes Stowarzyszenia, Ewa Pankiewicz.

Informacje o zbiórce i możliwości przelewów są dostępne na facebookowym profilu Stowarzyszenia Solidarności Globalnej w Lublinie.