Lublin - ukraiński "Barvinok" w podziękowaniu Polakom

2022-08-11 12:45
Lublin - ukraiński Barvinok w podziękowaniu Polakom
Autor: zdjęcie organizatora

To będzie ukraiński koncert solidarności, wykonany w podziękowaniu Polakom za pomoc w czasie wojny. W Lublinie wystąpi Ludowy Zespół Tańca "Barvinok".

Światowej sławy grupa kończy tournée po Europie, a 18 sierpnia zatrzyma się w Lublinie. "Barvinok" wystąpi w mieście na zaproszenie Centrum Wolontariatu.

- Chcemy promować obecność Ukraińców i pokazywać ich w dobrym świetle, a myślę, że zespół potrafi zachwycić i pokazać piękną twarz Ukrainy - mówi inicjator wydarzenia, ks. Mieczysław Puzewicz z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Duchowny zaprosił zespół do Lublina po kontakcie ze współpracownikiem grupy, Aleksandrem Mordyńskim. To szef organizacji Impuls DSNS w Żytomierzu.

- Pośredniczył przy transporcie naszych darów rzeczowych wysyłanych do Ukrainy i tak też nawiązaliśmy współpracę przy organizacji koncertu - dopowiada ks. Puzewicz.

Jak mówią organizatorzy - lubelski występ Narodowego Ukraińskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Barvinok" będzie mieć podwójnie solidarnościowy wymiar.

- Ze strony Ukraińców będzie to podziękowanie Polakom za pomoc udzieloną ukraińskim uchodźcom. My z kolei zorganizujemy zbiórkę pieniędzy na pomoc humanitarną dla Ukrainy - mówi zaangażowana w organizację wydarzenia, Justyna Orłowska.

Koncert będzie też następnym etapem na drodze integracji Polaków i Ukraińców. W Lublinie ostatnie miesiące przyniosły już kilka takich wydarzeń.

- Dobrze, jeśli Polacy i Ukraińcy spotykają się razem i my robimy to na co dzień. Dobrze też, jeśli tym integracyjnym spotkaniom towarzyszą również wartościowe wydarzenia artystyczne – dodaje ks. Mieczysław Puzewicz.

Ukraiński koncert solidarności odbędzie się 18 sierpnia o 18:00 w Chatce Żaka. Wstęp wolny, za okazaniem bezpłatnych wejściówek. Są dostępne w siedzibie stowarzyszenia​.