Lublin w drodze do Lizbony na ŚDM

Modlitewne spotkania przed ŚDM - plakat wydarzenia
Autor: CDMLublin Modlitewne spotkania przed ŚDM w Lizbonie - plakat wydarzenia

Mają przygotowywać do Światowych Dni Młodzieży. Trwają formacyjne spotkania, dedykowane także tym, którzy nie pojadą w sierpniu do Lizbony na ŚDM. Najbliższe z wydarzeń odbędzie się 14 maja w parafii Świętego Józefa przy ulicy Filaretów w Lublinie.

W ramach duchowych przygotowań do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w niedzielę, 14 maja, w kościele św. Józefa na godz. 19:00 odbędzie się Msza Święta i czuwanie modlitewne, które poprowadzi ks. Paweł Szymański, a uwielbienie poprowadzi zespół Chwalmy Pana na Spontana.

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych z całego świata, którzy gromadzą się w jednym miejscu. Celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był św. Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002). Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem pięknego dialogu Kościoła z młodymi i wielkim orędownikiem Światowych Dni Młodzieży stał się papież Benedykt XVI, który przewodniczył kolejno spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). 

Posługa Papieża Franciszka to kolejne spotkania w Rio de Janerio (2013), Krakowie (2016) i w Panamie (2019). ŚDM w Lizbonie - spotkanie odbędzie się w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 roku.

Osoby które chcą pojechać z Centrum Młodych z Lublina na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony, mogę też liczyć na finansowe wsparcie. Sam wyjazd będzie obejmował nie tylko główne wydarzenie w stolicy Portugalii i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Zaplanowano też dodatkowe spotkania i koncerty, oraz zwiedzanie wybranych miejsc w Portugalii.

W Lublinie zapisy na wyjazd do Lizbony prowadzi Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. ​Szczegóły są na stronie i profilu CDM Lublin.