Lublin - XXIV Droga Krzyżowa na Majdanku

2024-02-23 10:44
Lublin - w Niedzielę Palmową XXIV Droga Krzyżowa na Majdanku
Autor: fot, bp Adam Bab/archiwum

Będzie to wielkopostne nabożeństwo śladami męczeństwa. W piątek przed Niedzielą Palmową na terenie Majdanka odbędzie się Droga Krzyżowa.

Spotkanie na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego będzie okazją do refleksji. Wypełni je wspólna modlitwa o miłość.

- To największa Droga Krzyżowa na Lubelszczyźnie. Po terenie byłego obozu przejdzie już po raz 24. Kiedyś wpisywała się w obchody Światowego Dnia Młodzieży, kiedy to jeszcze Niedziela Palmowa była świętem młodych w Kościele katolickim. Teraz decyzją papieża Franciszka, Światowy Dzień Młodzieży, to Niedziela Chrystusa Króla, ale my zostajemy w tym zwyczaju, że w piątek wieczorem, przed Niedzielą Palmową, zapraszamy wszystkich, nie tylko młodych, do tego, aby razem przeszli śladami męczeństwa osób, śladami śmierci, by pokazać, ze śmierć może prowadzić do życia. Tak, jak to było w Drodze Krzyżowej Jezusa Chrystusa - mówi koordynator wydarzenia, ks. Mateusz Wójcik.

Droga Krzyżowa na Majdanku odbędzie się pod hasłem: "Uczono: Nie ma Miłości". To powracająca tematyka, bo - jak wyjaśnia duchowny - ciągle jest aktualna.

- Wiele lat temu był już obecny temat miłości. Patrzymy, że te współczesne czasy potrzebują na nowo rozeznać, czym jest miłość i czy mogła być obecna za drutami Majdanka. Będziemy chcieli odkrywać miłość, która łączyła więźniów, miłość, która sprawiała, że ludzie mieli siłę walczyć o przetrwanie, ale też i miłość Boga, która również była za drutami Majdanka - dodaje ks. Wójcik.

Duchowny wyjaśnia, że wielkopostne nabożeństwo na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego ma pobudzać do myślenia. Jego celem jest także budowanie wspólnoty.

- Piękną tradycją Drogi Krzyżowej, nie tylko od okresu wojny w Ukrainie, jest to, że wraz z nami, z rzymskimi katolikami, modli się młodzież greckokatolicka. W tym roku również chcemy ich zaprosić do wspólnej modlitwy. Chcemy modlić się o to, aby ta miłość, którą odkrywamy, prowadziła również do pokoju. To już ten czas, kiedy praktycznie każdy z nas zakończył rekolekcje, przygotował się do świąt i to jest swego rodzaju dopełnienie. Dostrzeżenie, że Męka Jezusa Chrystusa tak bardzo jest podobna do męki tysięcy osób, które oddawały swoje życie, którym to życie było zabierane na Majdanku - zaznacza ks. Mateusz Wójcik.

Droga Krzyżowa na Majdanku odbędzie się w piątek przed Niedzielą Palmową, 22 marca o 18:00.

Anna Opasiak

Rozmowa Anny Opasiak z ks. Mateuszem Wójcikiem