Lublin - w weekend Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

2022-12-08 9:19
Lublin - w weekend Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
Autor: zdjęcie organizatora

W Lublinie pojawią się czworonożne piękności. Wystąpią w Targach Lublin na IV Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych.

Impreza odbędzie się w ten weekend i zgromadzi ponad 2 tysiące psów spośród 205 zarejestrowanych ras. Będą pokazy, tresury, szkolenia i konkursy.

- Służą temu, żeby rozruszać publiczność i rozpropagować ideę wystawiania psa rasowego. Chcemy też pokazać, że przy takiej imprezie można dobrze się bawić - mówi współorganizatorka międzynarodowych pokazów, Małgorzata Goleman z lubelskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce.

Zgłoszone czworonogi przyjadą do Lublina z 18 krajów. Będą reprezentować rasy wszystkich 10 grup Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) i rasy jeszcze nieuznane.

- Prezentowane będą też psy polskich ras. Mamy ich w kraju sześć. Pięć jest już uznanych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a jedna jest w trakcie tworzenia - dodaje Goleman.

Aktualnie o status rasy FCI stara się polski spaniel myśliwski, dla którego księga wstępna została otwarta w 2017 roku. Pozostałe pięć ma już uregulowaną pozycję.

- Zalicza się do nich: charta polskiego, gończego polskiego, ogara polskiego, polskiego owczarka nizinnego i owczarka podhalańskiego - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Jak podkreśla - najwięcej ras mają Francuzi i Szwajcarzy. Dużo rodzimych ras - do tego rzadko występujących na kontynencie - mają też kraje skandynawskie.

- Będzie je można obejrzeć i zaobserwować podczas wystawy. W programie znajdzie się pokaz zajęć z dogoterapii czy psi fitness, ale też sport kynologiczny agility i obedience, czyli posłuszeństwo sportowe - zaznacza współorganizatorka imprezy.

Poza tym odbędzie się cała masa konkursów i przebieranek. Są charakterystyczne dla międzynarodowych pokazów, nie zabraknie ich także w Lublinie.

- W wielu krajach tradycją jest, że psy podczas pokazów są ubierane w stroje charakterystyczne dla danego regionu świata. W Polsce takie ubiory stosują, m.in. górale i myśliwi. Przebierają psy, do tego sami też zakładają charakterystyczne stroje - zaznacza Goleman.

IV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych potrwa w Lublinie dwa dni - 10 i 11 grudnia. Odbędzie się w Targach Lublin. Szczegóły są dostępne na stronie organizatora.