Lublin - wybory do Parlamentu Europejskiego, czas na zaświadczenia [AUDIO]

2024-05-28 9:14
Lublin - wybory do Parlamentu Europejskiego, czas na zaświadczenia
Autor: Urząd Miasta Lublin

Jeśli wyjeżdżasz na czas Eurowyborów, to pamiętaj o zaświadczeniu. Właśnie teraz można uzyskać dokument o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Aktualnie wnioski mogą też składać niepełnosprawni wyborcy i seniorzy. To w sytuacji, jeśli chcą głosować przez pełnomocnika.

Wybory do Europarlamentu odbędą się 9 czerwca. Ci, którzy zamierzają głosować poza miejscem zamieszkania, właśnie teraz mogą uzyskać uprawniający do tego dokument.

- Osoby, które w dniu wyborów będą w miejscu innym niż mieszkają, czyli na przykład w podróży, mogą do 6 czerwca w dowolnie wybranym urzędzie miasta otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Upoważnia ono do udziału w wyborach w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Zmiana miejsca głosowania umożliwi też udział w wyborach osobom, które przybywają w Lublinie, ale zameldowane są gdzie indziej i nie są ujęte w żadnym stałym obwodzie głosowania. Wniosek w tej sprawie także należy złożyć do 6 czerwca. Można je składać osobiście w miejskim Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Spokojnej 2 lub przy użyciu e-usługi dostępnej na stronie gov.pl - mówi Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta Lublin.

Z kolei do końca maja z wnioskiem muszą zdążyć niepełnosprawni wyborcy i seniorzy. To w sytuacji, jeśli w Eurowyborach chcą głosować przez pełnomocnika.

- Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania, za wyjątkiem męża zaufania, obserwatora społecznego, członka składu obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, a także osób kandydujących w wyborach. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta przy ul. Spokojnej 2, pokój 221 lub 226, najpóźniej do 31 maja - dodaje Stryczewska.

Informacje związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego są dostępne na stronie Miasta Lublin.

Anna Opasiak

Mówi Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta Lublin