Lublin - zabytkowe nagrobki i kwesta na najstarszej nekropolii miasta

2022-10-26 13:01 Anna Opasiak
Lublin - zabytkowe nagrobki i kwesta na najstarszej nekropolii miasta
Autor: zdjęcie organizatora

Lublin przygotowuje się do kwesty cmentarnej. W okresie Wszystkich Świętych na najstarszej nekropolii miasta odbędzie się zbiórka na odnowę zabytkowych nagrobków.

Kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej ma pomóc w renowacji najstarszych płyt. W tym roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina wytypował do konserwacji trzy nagrobki.

- Dwa są w kształcie złamanego drzewa, a jeden, to wyjątkowa figura Matki Bożej na bardzo wysokim postumencie - mówi organizator kwesty, Stanisław Santarek.

Jak zaznacza - w zależności od uzbieranej kwoty zapadnie ostateczna decyzja, co do liczby odnawianych nagrobków​.

- Te trzy wstępnie wytypowane sięgają do początku istnienia cmentarza. Mieszczą się w pierwszej sekcji nekropolii i pochodzą z pierwszej połowy XIX - wyjaśnia Santarek.

Społecznik podkreśla historyczną wartość lubelskiej nekropolii i apeluje o wsparcie podczas cmentarnej kwesty. Jak zaznacza - to "galeria sztuki na świeżym powietrzu".

- Lubelski cmentarz przy ul. Lipowej pochodzi z 1794 roku, a pierwszy pochówek nastąpił tu około 1810 roku. W kraju, to drugi cmentarz zaraz po Powązkach - podkreśla organizator kwesty.

Tegoroczna kwesta na lubelskim cmentarzu przy ul. Lipowej potrwa trzy dni. Wolontariusze będą stać z puszkami od niedzieli 30 października do wtorku 1 listopada.

- Będziemy kwestować od 8:00 do 17:00, a ostatniego dnia do 19:00. Potem podliczymy zbiórkę - dodaje przedstawiciel Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina.

W akcję można się włączyć. Chętni do kwestowania powinni kontaktować się ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Lublina. Numer telefonu to: 506 187 804.