Lublin: Zimowe odśnieżanie dróg w pierwszych 9. godzinach opadów kosztowało 170 ty. zł

2022-11-24 11:04
Akcja Zimowego Utzrymania Dróg w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin Akcja Zimowego Utzrymania Dróg w Lublinie

Od wczoraj (środa, 23 listopada) od godz. 20.00 nieprzerwanie trwa akcja zimowego utrzymania miasta. Obecnie w odśnieżanie ulic i chodników zaangażowanych jest 40 specjalistycznych pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki. Ponadto na terenach objętych stałym utrzymaniem pracują brygady realizujące odśnieżanie ręczne.

Z uwagi na ciągły opad śniegu oczyszczanie chodników, w zależności od rejonu miasta, rozpoczęto pomiędzy godz. 4.00 a 5:30, zaczynając w pierwszej kolejności od schodów i kładek dla pieszych. Akcję odśnieżania utrudniają stałe opady śniegu.

Ulice w całym mieście są przejezdne, ruch odbywa się jednak wolno. Po porannym szczycie sytuacja powinna ulec poprawie. Apelujemy o zachowanie ostrożności zarówno kierowców jak i pieszych. Prognozy przewidują opady śniegu przez cały dzień. Prace związane z zimowym utrzymaniem miasta, poza pługowaniem i posypywaniem solą głównych ulic objętych I i II kategorią zimowego utrzymania, dotyczą przede wszystkim odśnieżania i posypywania piaskiem chodników, schodów oraz obiektów inżynierskich objętych stałym utrzymaniem – mówi Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Akcja obejmuje również pługowanie i posypywanie wydzielonych pasów ruchu, zatok autobusowych dla pojazdów komunikacji miejskiej, zatok przystankowych oraz skrzyżowań z ulicami o niższych kategoriach. Ponadto pługowanie, posypywanie solą, mieszanką soli i piasku oraz piaskiem dotyczy ulic objętych III kategorią zimowego utrzymania oraz ulic niezaliczonych do żadnej z kategorii.

W pierwszej kolejności odśnieżane są główne ulice miasta, następnie pozostałe, według przypisanej kategorii. Tereny nie będące w stałym utrzymaniu są monitorowane i odśnieżane w zależności od potrzeb, czyli w tzw. trybie interwencyjnym, na zgłoszenie. Odśnieżanie interwencyjne jest realizowane po wcześniejszym udrożnieniu ulic i terenów objętych stałym utrzymaniem – dodaje J. Góźdź.

W sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod następującymi numerami telefonów:

  • w zakresie dróg - tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);
  • w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym - tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w zakresie miejsc parkingowych - tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).

Koszty realizacji dotychczasowej akcji zimowego utrzymania miasta w rozliczeniu dobowym (dzisiaj do godz. 5.00) wyniosły 170 tys. zł. Dokładne kwoty poznamy po zakończeniu akcji.