Lublin: Zjazd szkół, którym patronuje św. Jan Paweł II [ AUDIO + GALERIA]

2024-05-29 14:19

Zespół Szkół nr 5 im. św. Jana Pawła II w Lublinie był gospodarzem zjazdu szkół, którym patronuje Papież Polak. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja poświęcona rodzinie, a także nauczaniu świętego patrona.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, którzy na co dzień w swojej pracy zajmują się propagowaniem nauczania św. Jana Pawła II. Z inicjatywą zorganizowania spotkania wyszła Iwona Lipiec, dyrektor ZS nr 5 w Lublinie.

- Celem tego spotkania jest m.in. to, aby tę naszą rodzinę lokalną, i tu mówię o nauczycielach, dyrektorach szkół, troszeczkę zjednoczyć, zintegrować. Nie mamy okazji się spotykać, pandemia. Pewne działania zahamowała, trudno do nich wrócić. Stąd pomyślałam, że to będzie takie nasze pierwsze spotkanie, które może da początek kolejnym, abyśmy mieli taką przestrzeń. Dzisiaj mówimy o rodzinie, potem może będziemy mówić o innych problemach. Tak myślę, że ta wymiana doświadczeń i też różnych dobrych praktyk będzie wartością dodaną tego naszego spotkania pierwszego, ale ufam nie ostatniego – wyjaśnia I. Lipiec.

I. Lipiec: "Chcemy, aby młodzież czerpała z nauczania Jana Pawła II"

W czasie wydarzenia referaty naukowe w ramach Konferencji „Rodzina jest drogą pierwszą i najważniejszą…” wygłosili m.in. przedstawiciele różnych organizacji związanych z osobą św. Jana Pawła II. Wystąpienie do zebranych skierował ks. ks. dr hab. Marek Słomka, prof. KUL, Dyrektora Instytutu Jana Pawła II w Lublinie, a także Ryszard Zawadowski, prezes Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II. Program zjazdu obejmował także warsztaty dla uczniów, a także część artystyczną połączoną z montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów z Zespołu Szkół nr 5 im. św. Jana Pawła II w Lublinie.

W zjeździe uczestniczyły delegacje ze Szkoły Podstawowej nr 15 i nr 51 z Lublina, a także pracownicy i uczniowie Specjalnego Ośrodka dla Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej w Lublinie. Do udziału w zjeździe gościnnie zostali także zaproszeni przedstawiciele Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II z Gościeradowa (diec. sandomierska). Łącznie w wydarzeniu wzięło udział około 200 uczestników.

Uczniowie ZS nr 5 w Lublinie w rozmowie o św. Janie Pawle II