Lublin - ZUS o rencie rodzinnej dla maturzystów

2022-08-25 12:36
Lublin - ZUS o rencie rodzinnej dla maturzystów
Autor: ZUS

Po szkole średniej też przysługuje renta po zmarłym rodzicu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina zasady jej przyznawania maturzystom.

Z zasady świadczenie po zmarłym rodzicu przysługuje do ukończenia 16 lat. Są jednak wyjątki. Rentę rodzinną można otrzymywać dłużej, pod warunkiem kontynuacji nauki.

- Dotyczy to maturzystów. Ci, którzy dostali się na studia, wciąć mogą odbierać świadczenie. Muszą to jednak zgłosić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - mówi rzecznik lubelskiego oddziału ZUS, Małgorzata Korba.

Przyszli studenci mogą to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że złożą w ZUS-ie komplet dokumentów. Wymagane są dwa.

- To wniosek o dalszą wypłatę renty i potwierdzenie przyjęcia na I rok studiów. Może to być zawiadomienie z uczelni, np. wydruk z internetowego systemu rekrutacji - wyjaśnia Korba.

Ważny jest także termin, bo żeby nie mieć przerwy w wypłacie świadczenia, maturzyści powinni złożyć wnioski do końca września. A to jeszcze nie wszystko.

- Po starcie roku akademickiego uczelnia będzie już mogła wydać pismo potwierdzające, że student rozpoczął studia. Taki dokument trzeba przekazać w ZUS do końca października - zaznacza Korba.

Zaświadczenie jest potrzebne, by student otrzymywał wypłatę renty rodzinnej w następnych miesiącach.

- Może tak być nawet do ukończenia 25 lat, pod warunkiem kontynuacji nauki - podkreśla rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

Jeśli student przerwie naukę, to też musi o tym poinformować ZUS. Jeśli tego nie zrobi, to potem nadpłacone świadczenie będzie musiał zwrócić razem z odsetkami.