Matki Bożej Różańcowej

2022-10-07 14:41
Odpust w par. p.w. Matki Bozej Różańcowej w Lublinie
Autor: par. p.w. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie Odpust w par. p.w. Matki Bozej Różańcowej w Lublinie

W niedzielę, 9 października 2022 r., o godz. 12.00 rozpoczną się główne uroczystości odpustowe w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie – Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Patronki Nowej Ewangelizacji.

7. października to rocznica bitwy pod Lepanto w XVI wieku, w której państwa Świętej Ligi skupione wokół Państwa Kościelnego pokonały flotę Imperium Osmańskiego.

Wygrana ta zakończyła zagrożenie turecką ekspansją i prześladowaniami Chrześcijan na terenie Italii. Nim wrogie sobie siły spotkały się na wodach Zatoki Patraskiej, papież Pius V wezwał wiernych do odmawiania różańca. Do zwycięstwa pod Lepanto przyczyniła się raptowna zmiana kierunku wiatru przyjęta za cudowną ingerencję Matki Boskiej będącą konsekwencją modlitwy Różańcowej. Od tego czasu obraz Matki Boskiej Śnieżnej złączył się na stałe z nabożeństwem różańcowym i otrzymał nazwę Matki Boskiej Zwycięskiej. Papież Pius V dekretował święto Matki Boskiej Zwycięskiej, które w 1572 r., Grzegorz XIII przemianował na święto Matki Boskiej Różańcowej, a w roku 1833 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie “Królowo Różańca świętego – módl się za nami”, natomiast w 1835 r. zalecił, by w kościołach modlono się na różańcu przez cały październik – wyjaśnia ks. Marek Warchoł, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.

Kult Matki Bożej Różańcowej znalazł wyraz w ikonografii, nie wykształcił się jednak nowy typ wizerunku Maryi. Zaadoptowano już te istniejące, wyposażając je w insygnia nabożeństwa różańcowego.

Odpustowej Eucharystii w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie będzie przewodniczył abp Witalij Krywicki, Biskup Kijowsko-Żytomierski. Uroczystość jest jednocześnie ósmą rocznicą intronizacji cudownego obrazu Matki Bożej Latyczowskiej do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie i czwartą rocznicą jego koronacji, łącząc się z liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej Różańcowej, obchodzonym 7 października.

Doroczne uroczystości w sanktuarium poprzedzi przygotowanie duchowe, które w dniach 6-9 października br. poprowadzi ks. Sylwester Brzozowski.

W dniu odpustu Msze św. będą odprawiane o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30 i 18.00.