Miasto Poezji 2024 - lubelski festiwal poetycki powraca

2024-04-30 13:39
Miasto Poezji - plakat
Autor: mat. organizatora Miasto Poezji - plakat

Po kilku latach przerwy powraca Miasto Poezji - festiwal poświęcony słowu i temu, co może ono reprezentować. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w spotkaniach z poetami, we wspólnym czytaniu poezji i ciekawych warsztatach. Impreza przez cztery dni zagości w przestrzeni lubelskich ulic, placów, kawiarni, instytucji oraz prywatnych mieszkań.

Festiwal istnieje od 2008 roku. Realizuje go Dom Słów Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Festiwal stał się płaszczyzną do rozmów o poezji, spotkań z poetami, ale też różnorodnych działań społeczno - artystycznych popularyzujących poezję.

Charakterystycznym rysem Festiwalu jest jego uspołecznienie, w jego programie znajdują się dziesiątki spotkań z poetami i poezją w mieszkaniach prywatnych (program „Mieszkania Poezji”) oraz inicjatywy w przestrzeni miasta podejmowane przez mieszkańców (działanie "Terytoria Poezji").

Patronem festiwali jest Józef Czechowicz, który urodził się, tworzył i zmarł w Lublinie. O jego tragicznej śmierci przypomina pomnik stojący na placu Czechowicza. Do poety przyległa etykieta twórcy nostalgicznego oraz katastroficznego, tymczasem to również przywódca lubelskiej awangardy i cyganerii. Twórca Poematu o mieście Lublinie to poeta nowoczesny, którego twórczość silnie oddziaływała na następne pokolenia. Dotąd nieznana była jego twórczość dramatyczna, dziennikarska, translatorska, fotograficzna i pedagogiczna. Zapomniano również o Czechowiczu-regionaliście. Przede wszystkim jednak ten niedoceniony mistyfikator, geniusz oraz wizjoner o intrygującym życiorysie miał – pomimo przedwczesnej śmierci – niezwykle bogaty dorobek literacki.

"Miasto Poezji jest przestrzenią dla wierszy. I jest też spotkaniem z ich żywą, pulsującą obecnością. Ta przestrzeń spotkania to miejsce realnego życia – off powszedniej krzątaniny, zaplecze codzienności." - mówi Paweł Próchniak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal powróci w swojej dawnej formie. Miejscem głównych spotkań poetyckich będzie Agora - Sala Czarna Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, ale festiwal to również poezja pojawiająca się w przestrzeni miasta. Spotkania, wydarzenia, warsztaty, akcje animacyjne i społeczne związane z poezją będą odbywały się w kawiarniach, bibliotekach, szkołach, na ulicach i placach, które staną się Terytoriami Poezji. Uruchomiona zostanie Poczta Miasta Poezji odnosząca się do idei wiersza jako daru. Poezja zagości też w prywatnych przestrzeniach – Mieszkaniach Poezji. Do zorganizowania spotkań w ramach tego programu zaproszeni są wszyscy chętni mieszkańcy Lublina.

Symboliczne dla powracającego Miasta Poezji będzie pojawienie się głównego gościa tegorocznej edycji - Ryszarda Krynickiego, związanego z festiwalem od wielu lat. Krynicki wziął udział w pierwszej edycji Miasta Poezji w roku 2008 i otrzymał wtedy Nagrodę Poetycką „Kamień”, przyznawaną podczas festiwalu, a jego wiersze zostały umieszczone na pierwszym z charakterystycznych murali Miasta Poezji. Ponowna obecność Ryszarda Krynickiego w Mieście Poezji zapowiada nowy początek festiwalu.

Miasto Poezji jest organizowane przez Dom Słów i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, a pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Paweł Próchniak.

Miasto Poezji potrwa w Lublinie od 23 do 26 maja. Szczegóły festiwalu są na stronie Teatru NN.