Misterstwo Finansów: Przewodnik po wakacjach kredytowych
Wakacje kredytowe to „urlop” od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty nawet na 8 miesięcy. Wnioski o zawieszenie spłaty rat można już składać od 29 lipca br., przy czym wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia br.
Wnioski o wakacje kredytowe można składać od 29 lipca br. Wniosek o wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego.
Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się czasie wakacji kredytowych pojawić to opłaty ubezpieczeniowe - wyjaśnia Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
To indywidualny kredytobiorca decyduje z ilu rat chce skorzystać w ramach wakacji kredytowych. Jednak należy pamiętać, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie oznacza, że tych rat następnie nie trzeba będzie spłacić. Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do kresu kredytowania. W związku z tym okres kredytowania wydłuża się o miesiące w których spłata kredytu była zawieszona.
Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy.
Wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt – właśnie ten zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy. Jeśli kredytobiorca ma kredyt na dwie nieruchomości na cele mieszkaniowe, to z wakacji kredytowych może skorzystać tylko względem jednego wybranego kredytu. Wakacje kredytowe przysługują również osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane. Pod warunkiem, że kredyt ten został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe – dodaje M. Deruś.
Wnioski o wakacje kredytowe można składać od 29 lipca br. Wakacje kredytowe to nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:
- maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia - 30 września 2022 r.;
- maksymalnie 2 raty w okresie 1 października - 31 grudnia 2022 r.;
- maksymalnie 4 raty w 2023 roku - po jednej racie w każdym z kwartałów.
Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy. Przy czym klient może złożyć wniosek jednorazowo – za cały okres, jego część lub składać pojedyncze wnioski na każdy z wybranych miesięcy. Bank potwierdzi przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania. Wskaże przy tym okres, na który zawieszona została spłata kredytu a także wysokość opłat, które trzeba uregulować z tytułu ubezpieczenia kredytu.
Z wakacji kredytowych jednak nie może skorzystać każdy, kto ma kredyt hipoteczny w polskiej walucie.
Wakacje kredytowe dotyczą osób, które nabyły nieruchomość na własny cel mieszkaniowy, czyli po to by w niej zamieszkać. Nie dotyczą natomiast osób, które nabywają mieszkania na wynajem, zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak i prywatnie – dodaje M. Deruś.
Brak potwierdzenia ze strony banku nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia. Więcej informacji w Przewodniku po wakacjach kredytowych.